Ebeveynlerin okul öncesi eğitim kurumundan beklentilerinin ve bu beklentilerinin karşılanma durumunun incelenmesi (Aksaray ili örneği)
The examination of parents' expectations from early childhood education institutions and the institutions' leve of meeting these expectations (Sample of Aksaray province)
  1. Tez No: 635870
  2. Yazar: NİLPEREN ÖZCAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE GÖZDE ERTÜRK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı; ebeveynlerin okul öncesi eğitim kurumundan beklentilerinin ve bu beklentilerinin karşılanma durumunun incelenmesidir. Araştırmanın modeli, betimsel tarama modelidir. Çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Buna göre, araştırmaya Aksaray ili merkez okullarında okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-72 ay arası 408 çocuğun ebeveyni katılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Okul Öncesi Ebeveyn Beklenti Ölçeği ve Beklentiyi Karşılama Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ebeveynlerin görüşleri için kullanılan 'ebeveynlerin okul öncesi eğitim kurumlarından beklentileri“ ve ”okul öncesi eğitim kurumlarının ebeveynlerin beklentilerini karşılama düzeyleri" ölçme araçlarının maddelerinin birbirinden bağımsız olması sebebiyle demografik özellikler ile ebeveynlerin beklentisi ve beklentinin karşılanması durumu arasındaki ilişki incelenirken Ki-Kare testinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveynlerin okul öncesi eğitimi kurumlarından beklentilerinin ve beklentilerinin karşılanma durumuna ilişkin maddelerin düzeyinin genellikle yüksek olduğu; çocuğun cinsiyeti değişkeninde kız çocugu olan ebeveynler ve annenin çalışma durumu değişkeninde çalışmayan annelerin, çocuğun öğretmeninin üniversite mezunu olmasına yüksek oranlarda katılım sağladığı görülmüştür. Öğrenim durumu değişkeninde ise ön lisans ve üzeri öğrenim durumuna sahip ebeveynlerde okul dışı etkinlikler düzenlenmesi ve çocuğa bağımsızlık kazandırma ile ilgili maddelerde daha yüksek beklentide olduğu görülmüştür. Çocuğun doğum sırası değişkenlerinin öğretmenin üniversite mezunu olması gerektiği ile ilgili maddede anlamlı farklılıklar yarattığı belirlenmiştir. Beklentilerin karşılanma durumu ise çocuğun cinsiyetine göre farklılık göstermezken, çalışmayan anneler çalışan annelere kıyasla okul öncesi eğitim ile çocuklarının bağımsızlaşmasına ilişkin beklentilerinin daha fazla karşılandığını belirtmişlerdir. Çalışmayan anneler diğer aileleri tanıma ile ilgili beklentilerinin çalışan annelere kıyasla daha fazla karşılandığını ifade etmiştir. Araştırma sonuçları literatür eşliğinde tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine parents' expectations from early childhood education institutions and the institutions' level of meeting these expectations in Aksaray province. Descriptive survey model was preffered for this study. Sample of the study consists of 408 parents whose children enrolled in classrooms for 48-72 months of age children in early childhood istitutions in the center of Aksaray province. Convenient sampling method was used for selecting the participants. Data collection tools were ''Personal Information Form'', ''Parents' Expectations Questionnaire“ and ”Level of Meeting Expectations Questionnaire" which were developed by Yeşilyurt and İvrendi (2011). Descriptive analyses were run for two questionnares. The relationship between items of two questionnares and demographic variables were determined by running chi-square tests. According to the research results, the expectations of parents from early childhood education institutions and the level of meeting these expectations are generally high and the parents of girls, in gender variable, and the mothers who do not work, in mother's working status variable, have a high rate of participation in child's teacher being bachelor degree graduate. In education status variable, the parents having associate's and higher degree have higher expectations for the items related to organizing out-of school activities and offering the child independence. The variables of child's birth order cause to significant differences in the item regarding that the teacher should have bachelor degree. While the level of meeting the expectations is not differentiated according to the child's gender, the mothers who do not work have stated that their expectations regarding to early childhood education and gaining independency of their children have been fullfilled more compared to working mothers. Mothers who do not work have stated that their expectations about getting to know other families are met more compared to working mothers. The level of meeting the expectations has been significantly influenced by educational background and child's birth order. Research results have been discussed in the light of literature and suggestions have been presented.