Ebeveynlerin okul öncesi eğitim kurumları ile ilgili görüşleri: Seçme nedenleri ve kurumdan beklentileri
Parents' views about preschool programs: Preferences and expectations
  1. Tez No: 554564
  2. Yazar: EMEL BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ailelerin en önemli sorumluluklarından biri çocukları için iyi bir okul öncesi eğitim kurumu seçmektir. Bu seçim, hem çocuğa sunulan eğitim ve bakımın kalitesini belirlemesi hem de ailelerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılaması yönüyle önem arz etmektedir. Bu çalışmada ebeveynlerin 36-72 aylık çocukları için bir okul öncesi eğitim kurumunu neden ve nasıl seçtikleri ve bu kurumdan beklentileri ele alınmıştır. Özellikle ebeveynlerin çocukları için kurum seçimi yaparken önem verdikleri kurum özellikleri ve çocuklarının eğitimi ve gelişimine yönelik beklentileri araştırılmıştır. Ayrıca çocuğun cinsiyeti, yaşı, kardeş sayısı, devam ettiği okul öncesi eğitim kurumu türü, anaokuluna başlama yaşı, anne ve babanın yaşı, eğitim seviyesi ve çalışma durumu değişkenlerinin kurum seçme nedenleri ve kurumdan beklentiler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Başakşehir ilçesinde çocukları Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet/özel anaokulu ve anasınıflarına devam eden 326 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından bu araştırma için hazırlanan anketle toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ve sıralı lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ebeveynlerin en çok önem verdiği kurum özellikleri;“okulun güvenli olması”,“okulun güvenilir olması”,“öğretmenin velilerle iletişimi”,“öğretmenin çocuklarla olumlu iletişimi”ve“öğretmenin mesleki yeterliliği”olmuştur. En az önem verilen özellikler ise“okulun eve ve/veya iş yerine yakın olması”ile“ücreti”olmuştur. Ebeveynlerin beklentileri ise en çok 'çocuğun yardımlaşma ve paylaşma gibi sosyal davranışları öğrenmesi, ahlaki gelişiminin desteklenmesi, okul ve toplum kurallarını öğrenmesi, olumlu davranışlar kazanması, mutlu olması ve çocuğa akranlarıyla oynayabileceği bir ortam sunulması' yönündedir. Çocuğun kardeş sayısı, anaokuluna başlama yaşı, devam edilen kurum türü, annenin yaşı, eğitim seviyesi, çalışma durumu, babanın yaşı ve eğitim durumu ile ebeveynlerin kurum özelliklerine önem verme derecesi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda çocuğun yaşı, cinsiyeti, anaokuluna başlama yaşı, devam edilen kurum türü ve annenin çalışma durumu ile ebeveynlerin kurumdan beklenti düzeyleri arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda ebeveynlerin kurum özelliklerine verdiği önem ile kurumdan beklentilerinin yüksek seviyede olduğu bulunmuş, ebeveynlerin beklentilerinin karşılanması için kurumların kalitesinin arttırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Choosing the best preschool for their children is among the most important responsibilities of parents. It is important because it defines the quality of education and care children receive as well as the degree to which parents' needs and expectations are met. This study focused on why and how parents make a preschool program choice and their expectations from the preschool where their 36-72 month old children attend. Specifically, it explored the importance of preschool program characteristics for parents when deciding on which preschool program they would choose to enroll their children and the expectations regarding their children's education and development they hold from the preschool program. In addition, it examined the effects of preschool type (formal or private), child's age, gender, number of siblings, and age at which he or she started preschool first time, and parents' age, education level and work status, on parents' preferences of and expectations from the preschool programs are examined. The sample of the study consisted of 326 parents, whose children attending state and private preschool programs. The data were collected with a survey developed by the researcher for this study. Descriptive statistics and ordered logistic regression analyses were used to analyze the data. The results of the study showed that the most important characteristics of the preschool program for parents when deciding one are safety and reliability of the preschool setting, positive communication of teacher with parents and children and teacher's professional competence. The least important characteristics of preschool for parents are location and cost of the preschool. Parents' expectations from preschool program are high about“to learn social behaviors like sharing with others, to support moral development, to learn school and community rules, to gain positive behaviors, to be happy and to offer a play environment with peers.”A significant relationship was found between 'preschool type, number of siblings, starting age to preschool, preschool type, mother's age, level of education, working status, father's level of education' and the importance of preschool characteristics for parents. At the same time, it was observed that there was a significant relationship between the age, gender, starting age to preschool, preschool type, mother's work status and the expectation levels of the parents. As a result of the research, it was found that the expectations of the parents are at high level and suggestions were made to increase the quality of the preschool programs to meet these expectations.