Fetal kadavralarda basis cranii ınterna morfometrisi
Morphometry of the internal surface of cranial base in fetal cadavers
  1. Tez No: 635871
  2. Yazar: KÜBRA YAZAR İYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda, gestasyonel yaşları 22-40 hafta arası olan, harici anomalisi ve patolojisi olmayan 63 fetal kadavranın basis cranii interna morfometrisi incelendi. Çalışmada fossa cranii anterior, fossa cranii media ve fossa cranii posterior alanları ve açıları hesaplanarak ortalama değerleri cinsiyete, sağ-sol tarafa ve trimesterlere göre karşılaştırıldı. Sağ ve sol margo superior partis petrosae'nin orta hat ile yaptığı açı; trimesterlere, taraflara ve cinsiyetlere göre incelendi. Clivus uzunluğu, foramen magnum'a ait uzunluk ve alan, foramen caecum-infundibulum arası uzunluk, planum sphenoidale ve sulcus chiasmaticus'un vertikal uzunlukları, meatus acusticus internus'lar ve canalis opticus'lar arası çaplar, processus clinoideus anterior'lar arası mesafe, processus clinoideus posterior'lar arası mesafe ölçüldü. Sağ ve sol taraf meatus acusticus internus, foramen jugulare ve canalis nervi hypoglossi'nin orta hatta mesafesi ölçüldü ve elde edilen sonuçların gestasyonel yaşa göre değişimi incelenerek ortalama değerler cinsiyet ve tarafa göre karşılaştırıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde, gestasyonel yaşın artması ile tüm alan ölçüm değerlerinde artış olduğu görüldü. Fossa cranii anterior'da yer alan parametrelerden vertikal uzunluklara ait ölçümlerde 2. ve 3. trimester arası fark görülürken, 3. ve 4. trimesterler arasında fark olmadığı saptandı. Fossa cranii anterior, media ve posterior açıları fetal dönem boyunca sabitti. Fossa cranii anterior ve sağ fossa cranii media açılarının ortalamalarında, dişi ve erkek fetüsler arasında anlamlı fark olduğu saptandı. Canalis opticus'lar arası çap trimesterler boyunca değişmezken, meatus acusticus internus'lar arası çapın arttığı görüldü. Basis cranii interna morfometrisi'nin bilinmesi, prenatal değerlendirmede anormalliğin tanımlanması ve olası santral sinir sistemi malformasyonlarının saptanması açısından önemlidir. Neonatal dönemde intracranial tümörler nadir de olsa görülebilmektedir. Çalışmamızda sunulan verilerin, neonatal dönemde yapılacak endoskopik cerrahi girişimlerde yararlı olacağına inanıyoruz. Sonuçlarımızın, Adli Tıp literatürüne de katkısı olacağını umut ediyoruz
Özet (Çeviri)
We investigated morphometry of the internal surface of cranial base of 63 fetal cadavers without external anomalies and pathologies, aged between 22-40 weeks of gestation in this study. Anterior cranial fossa, middle cranial fossa and posterior cranial fossa areas and angles were calculated and their mean values were compared according to gender, right-left sides and trimesters. Right and left petrous ridge's angles with the midline were evaluated by trimesters, sides and genders. Clivus length, length and area of foramen magnum, length between foramen caecum-infundibulum, vertical lengths of sphenoidal yoke and chiasmatic sulcus, diameters between internal acustic meatuses and optic canals, distances between right and left anterior clinoid processes and the posterior clinoid processes were measured. The distances of internal acustic meatus, jugular foramen and hypoglossal canal to the midline were measured for both sides and the mean values were compared in relation to trimesters, genders and sides. When the results were evaluated, it was seen that cranial fossa areas increased by gestational age and there was no difference between genders or sides. For vertical length parameters located in the anterior cranial fossa, statistically difference was detected between the 2nd and 3rd trimesters, but there was no difference between the 3rd and 4th trimesters. Anterior, medium and posterior cranial fossa angles were stable during trimesters we studied. Significant difference was found between the female and male fetuses in the mean value of anterior and right middle cranial fossa angles. While the diameter between the optic canals did not change during the trimesters, the diameter between the internal acustic meatuses increased. Knowing the morphometry of internal surface of cranial base is important for identifying abnormality in prenatal evaluation and assessing possible central nervous system malformations. In the neonatal period, intracranial tumors can be seen, albeit rarely. We believe that the data reported in our study will be useful in endoscopic neurosurgical procedures in the neonatal period. We hope that our results will also contribute to the Forensic Medicine literature