Tüketicilerin bireysel banka tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik bir uygulama: Aksaray örneği
Determining factors that effect on consumer's retail bank selection: A case study in Aksaray
  1. Tez No: 635877
  2. Yazar: ERCAN UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmada hizmet sektöründe önemli bir yeri bulunan bankacılık sektöründe, tüketicilerin bireysel banka tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik bir uygulama: Aksaray örneği ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Rekabet ortamının yoğun etkisi altında bankaların müşteri temelli pazarlama stratejileri geliştirmek zorunda kaldığı günümüzde, tüketici tercihlerinin en doğru şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Tüketicilerin tercihlerine ve ihtiyaçlarına yönelik bankacılık uygulamaları ile müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati sağlanarak, rekabet ortamında diğer bankalarla daha kolay rekabet edilebilir duruma gelinmesi mümkün olabilir. Çalışma sonucunda tüketicilerin banka tercihlerinde göz önüne aldığı dört temel faktör olduğu anlaşılmıştır. Tüketicilerin nazarında personele ilişkin özellikler, teknolojik olanaklar, fiziksel özellikler ile bankanın kurumsal itibarının en önemli faktörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the factors affecting the individual bank preferences of consumers in the banking sector, which has an important place in the service sector, by the example of Aksaray. Today, when banks are forced to develop customer-based marketing strategies under the intense impact of the competitive environment, consumer preferences need to be determined in the most accurate way.By providing customer satisfaction and customer loyalty with banking practices that are oriented to consumers ' preferences and needs, it may be possible to be come more easily competitive with other banks in a competitive environment..As a result of the study, it was understood that there are four main factors that consumers take into account in their bank preferences.In the eyes of consumers, personel characteristics, technological facilities, physical characteristics and the corporate reputation of the bank were determined to be the most important factors.