Challenges of migrant students and their teachers in Turkish higher education
Göçmen öğrencilerin ve öğretmenlerinin Türk yükseköğretim sisteminde karşılaştığı zorluklar
- Tez No: 635898
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, göçmen öğrencilerin ve öğretmenlerinin Türk yükseköğretim sisteminde karşılaştıkları zorlukları, bunların altında yatan sebepleri ve hem öğrencilerin hem öğretmenlerinin bu zorluklarla baş etme yollarını tanımlamayı amaçlamıştır. Çalışmanın katılımcılarını Türkiye'deki 6 farklı üniversiteden göçmen öğrenciler ve onların 2019-2020 eğitim öğretim yılında bu üniversitelerin hazırlık okullarında çalışan İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten 20 öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, nitel araştırma metodu doğrultusunda, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. İçerik analizinin sonucunda çıkan tema ve kodlar, bağımsız bir okuyucu tarafından kodlar ve temalar arasındaki tutarlığı sağlamak adına incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları göçmen öğrencilerin ve öğretmenlerinin, genelde okul ve özelde İngilizce ve Türkçe öğrenimi ve öğretiminde zorluklarla karşılaştığını, bunların birçok farklı sebebi olduğunu ve her iki grubun da bu zorlukların üstesinden gelmek için yollar geliştirdiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to identify the challenges that migrant students and their teachers face in Turkish higher education system, the causes that underlie these challenges, the students' and their teachers' ways of dealing with them. Sample of the study consisted of 75 migrant students from 6 universities in Turkey and 20 EFL teachers working at preparatory schools and departments of the universities in 2019-2020 academic year. Data were collected by means of semi-structured interviews and focus group discussions for qualitative research design. Content analysis method was used for data analysis. As a result of in-depth analyses on data set, themes and codes were found. Data set was gone over by an independent rater in order to ensure the consistency between codes and themes. The results indicated that both migrant students and their teachers faced general school related and language learning challenges, those stemmed from several different factors and they managed to develop their own ways to tackle the difficulties.