The effects of content and language integrated learning (Clil) on motivation and achievement in efl classrooms
Dil ve içeriği bütünleştiren öğrenimin motivasyon ve başarı üstündeki etkileri
  1. Tez No: 635899
  2. Yazar: NİLAY ÇATAL POTAMIANOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı 9. sınıf EFL sınıflarına İçerik ve Dil Bazlı Eğitim'in (CLIL) dahil edilmesinin etkilerini incelemek ve karşılaştırmaktır. Çalışma, özellikle CLIL tabanlı derslerin katılımcı öğrencilerin motivasyonu ve dil başarısı (dil ve kelime bilgisi) üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmıştır. Aynı zamanda, öğrencilerin ve öğretmenlerinin CLIL kullanarak İngilizce öğretme, öğrenme ve pratik yapma hakkındaki algılarını bulmaya çalışmıştır. Katılımcılar 56 öğrenci (28 kontrol ve 28 deney grubu) ve iki öğretmenden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı için, nicel veriler başarı öncesi ve sonrası testlerle, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yansıtıcı dergiler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, CLIL tabanlı ders uygulamasının öğrencilerin motivasyonunu artırdığını ve başarı puanları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlara dayanarak, çalışma 9. sınıflarda CLIL'in dahil edilmesine yönelik öneriler ve öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to examine and compare the effects of incorporating CLIL between two 9th grade EFL classrooms. Specifically, the study investigated whether CLIL-based lessons have an impact on the motivation and language achievement (grammar and vocabulary) of the participating students. The study also attempted to find out the perceptions of the students and their teacher about teaching, learning, and practicing English using CLIL. The participants were 56 students (28 control and 28 experimental groups) and two teachers. For this study, the quantitative data were collected through pre- and post-achievement tests, whereas the qualitative data were collected through semi-structured interviews and reflective journals. The results revealed that the implementation of CLIL-based lessons fostered the motivation of the participants and also had a positive impact on their vocabulary and grammar achievement scores. Based on the gathered results, the study offered implications and suggestions for incorporating CLIL in 9th grade classrooms.