Somali'de boşanma nedenleri üzerine
sosyolojik bir inceleme
A sociological eveluation on divorce causes in Somalia
  1. Tez No: 635901
  2. Yazar: MUSTAFA OMAR ABSHIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES BATTAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son zamanlarda tüm dünyada boşanma oranlarındaki artışlar, aile değişiminin en görünür özellikleri arasında yer almaktadır. Somali'de boşanma nedenleri üzerine sosyolojik bir inceleme amacıyla kaleme alınan bu çalışmada, Somali'de yaşayan boşanmış 116 kadın ve erkek katılımcı ile nitel araştırma yöntemi kullanılarak mülakat yapılmıştır. Yapılan saha çalışmasında boşanmış kişilerin hem erkek hem de kadın açısından evlilik esnasında yaşadıkları sorunlara, boşanma nedenlerine, boşanmaların yasal süreçlerine ve zorluklarına, boşanma sonrasında yaşanan durumlara, boşanmış çiftler ve çocukları üzerindeki boşanma etkilerine yönelik sonuçlar üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ana amacı, Somali'de yaşanan boşanmaların temel sebeplerini ortaya koymaktır. Bu minvalde Somali'deki boşanmaların ana nedenleri şunlardır: Ekonomik Sorunlar, Evlilikte İletişim Sorunları, Aile Müdahalesi, Aile İçi Şiddet, Uyuşturucu Bağımlılığı ve Çok Eşli Evlilikler. Yaşanan boşanmaların sonucunda kadın, erkek ve çocuklar toplum tarafından dışlanma ve ayıplanma gibi durumların yanı sıra ekonomik ve psikolojik birtakım sorunlarla da karşı karşıya kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Nowadays the increase of divorce rates around the global are among the most visible features of family change. This study will evaluate a sociological perpspective of the causes of divorce in Somalia by qualitative research interview method were interviewed with 116 divorced women and men living in Somalia. In the field study were conducted, we will evaluate deeply the problems were divorced persons experienced during the marriage, the reasons of their divorce, the legal processes and his difficulties to divorce and the post-divorce situations of divorced persons and their children. The main purpose of this research is to reveal the main causes of divorce in Somalia by evaluating sociological perspective. As a result of this research, the main reasons for divorce in Somalia are Economic Problems, Communication and misundersranding problems of marriage, Family Intervention, Domestic Violences, Drug Addiction and Polygamous Marriages. Therefore, This qualitative field work found that divorced women, men and their children are facing economic and psychological problems as well as situations such as exclusion and defamation from society.