Okul öncesi dönem çocuklarının dijital oyunlar ile dış mekân oyunları arasındaki tercihleri: Öğretmenlerin gözlemlerine yönelik bir alan çalışması
The decision of pre-school children between digital games and outdoor games: A field study regarding teacher observations
  1. Tez No: 635904
  2. Yazar: LARA KIRMUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Geçmişten günümüze insanlığın yaşamında var olan“oyun”, zamanın getirdiği yenilikler ile farklı bir viraja girmiş, bir nevi mutasyona uğramıştır. Günümüzde“dijital yerli”ve“Z kuşağı”olarak tanımlanan, doğdukları andan itibaren teknolojiyle büyüyen, şu anda okul öncesi dönemde olan çocuklar yeni oyun anlayışının özelliklerini yansıtmaktadır. Dolayısıyla oyunların geleneksellikten çıkıp dijitale evrilerek çeşitliliğinin artması ve oyun oynama şekillerinin değişmesi, oyunların çocuklar üzerindeki etkilerinin değişimine de sebebiyet vermektedir. Bu araştırmanın amacı günümüzde 3-6 yaş aralığındaki okul öncesi dönem çocuklarının dış mekân (bahçe) oyunları ile dijital oyunlar arasındaki tercihlerinin ne olduğunu, büyük şehir ve küçük şehirlerin sunduğu açık hava olanak farklılıklarının oyun tercihlerini etkileyen bir kriter olup olmadığını ve çocukların tercih ettikleri oyun çeşidinin gelişim ve davranışlarına olan etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler görüşme (mülakat) tekniği ile toplanmıştır. Araştırmaya İstanbul ve Bolu şehirleri bünyesinde çalışmakta olan toplam 21 okul öncesi öğretmeni katılım sağlamıştır. Öğretmenlerin sorulara deneyimleri, velilerden edindikleri bilgiler ve öğrencilerine dair gözlemleri doğrultusunda verdikleri cevaplar analiz edilmiş, tespit edilen sorunlara çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of“game”, being in of humankind's life from the past to present, took a milestone with innovations in time and went through mutation. Today, children at the pre-school period defined as the“digital native”and“Generation Z”and grow up with technology starting from birth, reflects the features of the new game perception. Hence, as games evolve into a digitalised form from traditional form and the change in the methods of playing games bring the process of change upon the effects of games on children. This study aims to evaluate the preference differences of pre-school children, between the age of 3 to 6, on outdoor (garden) and digital games, to see whether the difference between outdoor opportunities of urban cities and small cities have any effect on the preference on games and to evaluate the effects of preferred games towards development and behaviour of the children. This study is a qualitative method-based study; the data of the study is collected by interview method. Thirty-one pre-school teachers working in Istanbul and Bolu provinces have participated in this study. The answers of the teachers based on their experiences, information obtained from the parents and observations are evaluated, and possible solutions to the identified problems are stated.