Altı ay ile altı yaş arasındaki çocukların oyun profillerinin incelenmesi
Investigation of play profiles of the children between six months and six ages
  1. Tez No: 584570
  2. Yazar: MERVE OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, altı ay ile altı yaş arasındaki çocukların oyun profillerinin çok boyutlu unsurlar doğrultusunda incelenmesidir. Çalışmadaki amaç, çocuklar ne ile oyun oynuyorlar, ne kadar süre oyun oynuyorlar, kim ile oyun oynuyorlar, nasıl oynuyorlar, doğal oyun materyalleri ile ne kadar oyun oynuyorlar, günde kaç defa açık havada oyun oynamak için dışarı çıkıyorlar, dijital oyunla ne zaman karşılaşıyorlar, aileler çocuklarıyla hangi tarz oyunlar oynuyor gibi boyutları cinsiyet ve yaş değişkenleri doğrultusunda incelemektir. Bu bağlamda tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada 6 ay-6 yaş arasında çocuğu olan maksimum örneklem alma yolu ile belirlenen 250 ebeveynle çalışılmıştır. Çalışılan çocuklarda okul öncesi eğitimi almış olma şartı aranmamıştır. Araştırma oyun oynama süresi ile ilgili 3 (2 şıklı, 1 açık uçlu) soru, oyun objesi ve mekânı ile ilgili 10 (4 şıklı, 6 açık uçlu) soru, ebeveyn oyun algısı ile ilgili 3 (2 şıklı,1 açık uçlu) soru, ailedeki etkileşim, alışkanlıklar ve olanaklar ile ilgili 5 (3 şıklı, 2 açık uçlu) soru, dijital ortamla ilgili 4 (şıklı) soru hazırlanmıştır. Demografik sorular hariç toplam 25 madde ile sınırlandırılmıştır. Araştırma verileri SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiş dağılımların frekans ve yüzde değerleri alınarak betimsel analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların zamanlarının önemli bir kısmını oyun ile geçirdikleri, ebeveynlerin oyun objelerini cinsiyet rollerine göre belirlemeye yatkın oldukları, çoğunlukla evde oyun oynadıkları, ebeveynlerin oyunun öneminin bilincinde oldukları, ailenin oyun için çocuklarına destek olacak imkana sahip olduğu, çocukların erken yaşlardan itibaren dijital ortamla tanıştıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca yaşa bağlı olarak oyun tercihlerinde değişiklikler olduğu oyun çeşitliliğin arttığı, oyuna ayrılan sürenin değiştiği tespit edilmiştir. Çocukların dış mekan oyunlarından yeterince yararlanması gerektiği ve okulöncesi eğitim kurumlarının oyun oynama ihtiyacını giderici materyal, ortam, arkadaş sunma özelliği, sosyalleşme, dil gelişimi ve güvenli ortam sağlayıcı diğer özellikleri ile planlı programlı eğitim verme özellikleri nedeniyle çocukların yönlendirilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the play profiles of the children between six months and six ages in line with multidimensional elements. The target in this study is to investigate the dimensions such as what are children playing with, what time are they playing, who are they playing with, how are they playing, how much do they play with natural playing materials, how many times do they go out in a day, when do they meet with digital games, what kind of games do parents play with their children, in line with the variables of age and gender. Scanning model is used in this context. The study is conducted with 250 parents with children between the ages of 6 months and 6 years who are determined by maximum sampling method. The condition of having pre-school education was not sought in the children studied. 3 questions about the playing time, 10 questions about the playing place and object (4 of them are multiple choice and 6 are open ended), 3 questions about the game perception of parents (2 of them are multiple choice and 1 is open ended), 5 questions about the interaction, habits and facilities in family (3 of them are multiple choice and 2 are open ended) and 4 multiple choice questions about digital environment are prepared in this study. It is limited with 25 items in total excluding demographic questions. Research data were analyzed with SPSS 21.0 program and descriptive analysis was made by taking frequency and percentage values of distributions. As a result of the research, it has been concluded that children spend an important part of their time by playing, that the play objects are determined according to gender roles, that mostly they play at home, that parents are aware of the importance of play, that family has the opportunity to support their children for play and that children meet digital media from early ages. Furthermore, it has been determined that differences in the choice of play preferences emerge based on age, that the play diversity increases and that the time saved for playing changes. It has been recommended that children need to benefit enough from outside plays and to be directed to preschool educational institutions because of materials meeting the need of playing, surrounding, feature of providing friends, socializing, language development, other features enabling a safe environment and the feature of providing a planned and systematic education.