Dijital oyun destekli matematik eğitim programının 54-66 aylık çocukların saymaya ilişkin temel matematik becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of digital play supported math education program on the development of numeracy related basic math skills of children aged 54-66 months
- Tez No: 676972
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu araştırmanın amacı; dijital oyun destekli matematik eğitim programının ve matematik içerikli dijital oyunların 54-66 aylık çocukların saymaya ilişkin temel matematik becerilerine ve matematiği sevme düzeylerine etkisini incelemektir. Ayrıca çalışmada çocukların matematik becerilerinde, matematiği sevme durumlarında ve matematiğe ilişkin düşüncelerinde nasıl bir değişim olduğunu ve dijital oyunlara ilişkin görüşlerinin ve yaklaşımlarının neler olduğunu ortaya koymak da amaçlanmıştır. Araştırma,“İç İçe Karma Desen”de yürütülmüş; nicel boyutunda ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise keşfedici ve açıklayıcı durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı, sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin bulunduğu bölgelerdeki bağımsız anaokullarına ve ana sınıflarına devam eden 54-66 aylık toplam 54 çocuk (18'i deney 1 grubu, 18'i deney 2 ve 18'i kontrol grubu olmak üzere) oluşturmuştur. Uygulama sürecinde 10 hafta boyunca haftada iki oturum deney 1 grubu çocukları ile“Dijital Oyun Destekli Matematik Eğitim Programı”(DODMEP) ve deney 2 grubu çocukları ile“Matematik İçerikli Dijital Oyun Uygulamaları”(MİDOU) gerçekleştirilmiştir. Bu sürede kontrol grubunda yer alan çocuklara araştırmacı tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada nicel veriler Demografik Bilgi Formu, Güncellenmiş Erken Aritmetik Testi ve Çocuklar için Matematiği Sevme Ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler ise, uygulama sürecinde yapılan gözlem, görüşme ve çocukların ürünlerinden elde edilen dokümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılarak Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Cohen's d istatistikleri kullanılmış ve nitel verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda DODMEP ve MİDOU'nun çocukların saymaya ilişkin temel matematik becerileri üzerinde yüksek düzeyde etkili olduğu, aynı zamanda dijital oyunların etkinliklerle bütünleştirildiği DODMEP'in yalnızca dijital oyunların yer aldığı MİDOU'ya göre çocukların saymaya ilişkin matematik becerilerini geliştirme konusunda daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç araştırmanın nitel boyutunda elde edilen sonuçlarla desteklenmektedir. Bununla birlikte deney 1 ve deney 2 grubuna yapılan uygulamaların çocukların matematiği sevme düzeylerini yükselttiği, ancak söz konusu puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür. Bu sonucun aksine nitel boyutta deney gruplarındaki çocukların uygulama sürecinde matematiğe yönelik olumlu duygulara sahip olduğu, başka bir deyişle matematiği sevmelerini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca yapılan görüşmeler doğrultusunda deney 1 ve deney 2 grubundaki çocuklar uygulama öncesinde matematiği genel anlamda“ders”ve“ödev”olarak açıklarken, uygulama sonrasında matematiği“matematik kavram ve becerileri”ve“oyun”gibi olumlu düşüncelerle açıklamışlardır. Buna karşın kontrol grubundaki çocukların uygulama öncesinde matematiği çoğunlukla“matematik kavram ve becerileri”ve“diğer etkinlik türleri”ile açıkladıkları görülürken uygulama sonrasında matematiği“matematik kavram ve becerileri”ve“diğer etkinlik türleri”ile açıklamayı daha az tercih etmişlerdir. Bunlara ek olarak deney 1 ve deney 2 gruplarındaki çocukların matematik içerikli dijital oyunlara ilişkin duygu ve düşünceleri çoğunlukla olumludur. Bu sonuçlar dijital oyunların okul öncesi matematik eğitiminde kullanılmasının çocukların hem saymaya ilişkin temel matematik becerilerini hem de matmatiğe ilişkin duyuşsal katılımlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of digital play supported math education program and digital plays with a math content on the development of counting related basic math skills and level of liking math of children aged 54-66 months. Furthermore, it is also aimed to determine the changes in these children's math skills, level of liking math, and thoughts on math as well as their views and attitudes towards digital plays. The study was carried out in embedded mixed method. A pretest-posttest quasi-experimental paired control group design in the quantitative dimension of the study and exploratory and explanatory case study designs in the qualitative dimension of the study are utilized. Participants of the study are 54 children aged 54-66 months old in independent kindergartens and nursery classrooms under elementary education subordinate to Altındağ District Directorate of National Education in 2019-2020 educational year in districts inhabited by families with low socio-economic level in Ankara. 18 of these children constituted experimental group 1, another 18 the experimental group 2, and the remaining 18 the control group. For ten weeks throughout the application of the study, 'Digital Play Supported Math Education Program' (DPSMEP) with children in experimental group 1 and 'Digital Play Apps with Math Content' (DPAMC) were carried out with children in experimental group 2 in two sessions a week. In the meantime, children in the control group were not intervened in any way by the researcher. The quantitative data were collected with Demographic Information Form, Revised Early Numeracy Test and The Mathematics Liking Scale for Children, Qualitative data on the other hand were gathered through observations during the application of the research, interviews and children's products. To analyze quantitative data Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, The Wilcoxon Signed Rank Test and Cohen's d were carried out in SPSS 24 software. The qualitative data were subjected to content analysis. The findings show that DPSMEP and DPAMC has a significant effect on children's numeracy related basic math skills and that DPSMEP where digital plays were integrated into teaching activities was more effective in terms of developing children's numeracy related basic math skills compared to DPAMC which consisted solely of digital plays. This finding is supported by findings from the qualitative dimension of the study. In addition, implementations in the experimental group 1 and 2 raised the level of children's liking of math; however, the relevant mean scores did not show a significant difference. Contrary to this finding, according to qualitative data, children in the experimental groups in the implementation stage had positive feelings towards math. In other words, they effected children's like for math positively. Furthermore, while children in experimental groups 1 and 2 prior to the implementation of the study explained math as a“lesson”and“assignment”in a broad sense, they explained math in such positive thoughts as“math concepts and skills”and“game”. On the other hand, while the children in the control group mostly explained math with“math concepts and skills”and“other activity types”before the implementation, they preferred to do so less frequently after it. Additionally, feelings and opinions of children in experimental group 1 and 2 towards digital playes with math contents were mostly positive. These results show that use of digital plays in preschool math education positively effects children's both numeracy related basic math skills and affective participation related to math.