Kentler için sera gazı envanteri hesaplama algoritması oluşturulması
Development of an urban greenhouse gas inventory calculation algorithm
- Tez No: 635928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADULLAH LEVENT KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyamız coğrafyası oluştuğu günden bu yana birçok kez değişmiştir. Bu değişiklikler iklimsel değişiklikleri de beraberinde getirmiştir. 1800'lü yıllara kadar sürekli olarak değişen iklim, iş gücünün insanlardan makinelere devredildiği sanayi devriminden sonra fosil yakıtların yakılmasıyla durdurulamaz bir şekilde değişmeye başlamıştır. Dünya nüfusunun yarısını barındıran ve hızla büyüyen kentler, IPCC 5. Değerlendirme Raporu'na göre dünya enerjisinin üçte ikisini tüketmekte ve küresel karbondioksit emisyonlarının % 80'inden daha fazlasının atmosfere salınmasına neden olmaktadırlar. İklim değişikliği ile mücadele konusu daha çok hükümetlerin sorumluluğundadır. Ancak halkla iç içe çalışmalar yürüten yerel yönetimler bu mücadelede çok önemli bir role sahiptirler. 2015 yılında imzalanan Paris Konferansında da yerel yönetimlerin etkisi öne çıkmıştır. Bu çalışmada iklim değişikliğiyle mücadelede kilit rol oynayacak kentler için bir sera gazı envanteri hesaplama algoritması oluşturulması ile ilgili bilgisayar destekli uygulama gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan program IPCC'nin Tier-1 metodolojilerini kullanarak; kentlerin enerji tüketimi, akaryakıt tüketimi, havalimanlarında gerçekleşen uçuşları, doğalgaz hattındaki kaçaklar, düzenli depolama tesisleri, tıbbi atıklarının bertarafı, atık sularının arıtılması ve kompost üretiminden kaynaklanan kapsam-1 ve kapsam-2 emisyonlarını hesaplayabilmekte ve GPC 2014 formatında sektörel olarak raporlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The geographic features of the world have changed many times since the big bang, and with these changes the world's climate has changed at certain levels. The climate, which changed regularly until the end of the 19th century, have change irrepressibly after the industrial revolution in which machine power was discovered, fossil fuels were removed and used. According to the IPCC Fifth Assessment Report, the cities that have half of world population and are growing fast, they consume two-thirds of the world's energy and cause more than 80% of global carbon dioxide emissions to be released into the atmosphere. Local governments have great responsibilities as well as central governments in fight against climate change. Local governments are the closest local authority to the public and have a key proposition to be part of the solution. The influence of local governments came to the forefront at the Paris Conference, which was signed in 2015. In this study, studies on creating a greenhouse gas inventory calculation algorithm will be complied for cities which will play a key role in fighting climate change. The Program can calculate scope-1 and scope-2 emissions from energy consumption, fuel consumption, flighs in city airports, fugitives from natural gas system, sanitary landfill areas, disposal of medical wastes, treatment of wastewaters, and compost production of cities. It reports the results according to the format of GPC 2014 as sectoral by using TİER-1 methodologies of IPCC.