The EU and the rise of populist nationalism in Hungary
AB ve Macaristan'da popülist milliyetçiliğin yükselişi
  1. Tez No: 635933
  2. Yazar: SERKAN LEVENT
  3. Danışmanlar: DR. YASEMİN BİLGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması Macaristan'da yükselen popülizmin sebep ve sonuçları üzerine bir araştırmadır. Basit tanımıyla toplumu kötülükten uzak halk çoğunluğu ile yozlaşmış elit olarak iki gruba bölen popülizm, liberal demokratik düzeni ve oluşturduğu kurumlarını yozlaşmış elitlerin temsilcileri olduğunu iddia ederek bu kurumlara yönelik düzen karşıtı bir tutum almaktadır. Bu bağlamda popülizm söylemini halk egemenliği ve doğrudan demokrasi kavramları üzerine kurmaktadır. Popülizmin düzen karşıtı tavrı da liberal demokratik düzenin yükselen popülizmi kendisine karşı bir tehdit olarak görmesine sebep olmakta ve düzeni popülist parti veya hareketlere yönelik önlemler almaya zorlamaktadır. Bu çalışmanın temel çıkış noktası popülizm ile liberal demokratik düzen ve onun kurumları arasındaki ilişkidir. İkili arasında var olan ilişki Macaristan ve Avrupa Birliği ekseninde gerilimi tırmandıran hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili dört konu üzerinden tartışılmaktadır. Macaristan'da 2010 yılından beri iktidarda olan Macar Yurttaş Birliği Partisi (Fidesz) ve Başbakan Viktor Orbán son yıllarda ülkedeki anti-demokratik uygulamaları sebebiyle Avrupa Birliği'nin yaptırımlarına maruz kalmaktadırlar. Avrupa Birliği'nin yaptırımlarının temel amacı ülkedeki bu anti-demokratik yönelimi durdurmak olsa da bu çalışmada da gösterileceği gibi hem ulusal hem de Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarında Macar popülist partileri oy oranlarını korumakta ve hatta yükseltmektedirler. Bu çalışmada bu konu üzerinde öne sürülen sav Avrupa Birliği yaptırımlarının Macaristan'daki popülist partiler tarafından ülke egemenliğine bir müdahale olarak gösterilmesi ve oluşan bu siyasi atmosferde milliyetçi, popülist bir karşı tepkiye neden olduklarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the reasons and outcomes of the rising populism in Hungary. Simply defined as a form of politics that divides the society into two groups as the pure people and the corrupt elite, populism adopts an anti-establishment attitude against the institutions of the liberal democratic order arguing that they are the representatives of the corrupt elite. In this regard, populism grounds its rhetoric on popular sovereignty and direct democracy. Populism's anti-establishment attitude leads the liberal democratic order to see populism as a threat to itself and therefore take action against populist parties or movements. The starting point of this work is the relationship between populism and the liberal democratic order and its institutions. This relationship is discussed around four main issues related to the rule of law and fundamental rights, which raised the tension in Hungary-EU relations. The Hungarian Civic Alliance (Fidesz) party, which has been governing in Hungary since 2010, and Prime Minister Viktor Orbán have been the subject of EU's infringements lately because of its democratic breaches. Even though the main aim of the EU's infringements is to delimit these democratic breaches, as it will be proved in this work, Hungarian populist parties protect and raise their electoral shares both in general and in the EP elections. The argument put forward in this research is that the EU's infringements are portrayed as interference to national sovereignty by populist parties and, therefore, cause a populist-nationalist backlash in the country.