Böbrek yetmezliğinde vitamin D düzeyi ile bazı biyokimyasal ve fizyolojik parametrelerdeki değişikliklerin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the changes in some biochemical and physiological parameters with relation to vitamin D level in renal failure
  1. Tez No: 635956
  2. Yazar: AHMED LATEEF ADHAB AL-KHASRACHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik böbrek hastalığı, aylar veya yıllar boyunca böbrek fonksiyonlarında ilerleyici bir kayıptır ve kardiyovasküler hastalık, anemi veya perikardit gibi tanınmış komplikasyonlarından birine yol açabilir. Kronik böbrek hastalığı, böbrek hastalığının son aşaması için iyi bilinen bir risk faktörüdür. Vitamin D eksikliği kronik böbrek hastalığı (KBH) toplumda yaygındır. KBH önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmiştir ve KBH hastalarında total ve kardiyovasküler morbidite ve mortalite riski yüksektir. Vitamin D eksikliğinin KBH ile ilişkili genel morbidite ve mortalite de rol oynayabileceğini gösteren artan epidemiyolojik veriler vardır. Bu çalışma, vitamin D seviyesi ile 25-hidroksivitamin D (25-OH-D) serum seviyesi, üre, kreatinin, kalsiyum, potasyum, glikoz, fosfat, toplam protein, albümin, HGB dahil olmak üzere bazı biyokimyasal belirteçler arasındaki ilişkiyi araştırmak için yapılmıştır. Kronik böbrek yetmezliği olan Bağdat-Irak'taki Al-Kindy hastanesinde kronik böbrek hastalığı olan 100 hastadan, Ağustos 2019 ile Kasım 2019 tarihleri arasında alınan örnekler; kontrol grubu olarak 25 sağlıklı bireyle karşılaştırılmıştır. Serumlar hastanın kan örneklerinden ayrılmış ve biyokimyasal çalışmalara tabi tutulmuştur. Bu çalışmada, bazı biyokimyasal parametrelerin ortalama değerlerinin kronik böbrek yetmezliğinin saptanması için önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease is a progressive loss in renal function over a period of months or years, and it may lead to one of its recognized complications such as cardiovascular disease, anemia or pericarditis. Chronic kidney disease is a well-known risk factor for the end stage of renal disease. Vitamin D deficiency is common in the chronic kidney disease (CKD) population. CKD has been recognized as a significant public health problem and CKD patients are at increased risk of total and cardiovascular morbidity and mortality. There is increasing epidemiological data suggesting that vitamin D deficiency may play a role in overall morbidity and mortality associated with CKD. This study was conducted to investigate the relationship between vitamin D level and some biochemical markers including, Serum level of 25-hydroxyvitamin D (25-OH-D), urea, creatinine, calcium, potassium, glucose, phosphate, total protein, albumin HGB in samples of Iraqi patients with chronic renal failure. 100 patients suffering from chronic kidney disease who were obtained from Al-Kindy hospital in Baghdad- Iraq, it was conducted between August, 2019 up until November, 2019; and compared with 25 healthy individuals as control group. The sera were separated from the patient's blood samples and subjected to biochemical studies. In this study, we found out that the mean values of some biochemical parameters important for the detection of chronic renal failure. The results showed that there was a statistically significant difference between patients and healthy controls in blood urea, creatinine, glucose, CA, P, K, HGB, (P< 0.005). Whereas our results recorded the distribution of vitamin D 25-OH-D levels categories is significant which found that 33 % of case deficient, 50 % insufficient, and only 17 sufficient while in control 4 %, 64 %, and 32 %, respectively. It was noticed that all parameters not correlated significantly with vitamin D except the urea level. KEYWORDS:Vitamin D, blood, LDL, HDL, cholesterol, diabetic, serum