Bipolar bozukluk hastalarında uzun süreli lityum kullanımının böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of long-term lithium treatment on renal functions in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 776302
  2. Yazar: MUHAMMED BATUHAN AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaçlar: Lityumun üriner konsantrasyon yeteneğinde azalmaya yol açan tubüler fonksiyonlara ait yan etkileri bilinmektedir. Literatürde lityumun kronik böbrek yetmezliğine neden olduğuna dair bazı araştırmalar yapılmış olsa da, böbrek fonksiyon bozukluğunun tipi, sıklığı, şiddeti ve lityum kullanım süresi ile ilişkisi netleşmemiştir. Bu çalışmada bipolar bozukluk tanısı ile takip edilen ve en az 6 yıldır düzenli lityum kullanan hastaların, böbrek fonksiyonlarında bozulmadan başlayarak, kronik böbrek yetmezliği gelişimi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntemler: Araştırma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Duygudurum Bozuklukları Birimi'nde düzenli olarak takip edilen bipolar bozukluk tanılı 51 hasta ve yaş ile cinsiyetleri eşleştirilmiş 38 sağlıklı kontrolle gerçekleştirilmiştir. Hasta ve kontrol grubunu kronik böbrek yetmezliği açısından karşılaştırmak için serum BUN, kreatinin, ürik asit, elektrolitler, kalsiyum(Ca), fosfor(P), D vitamin(25-OH D3) ve eGFR düzeyleri ölçülmüştür. Ek olarak, hasta grubunda böbrek fonksiyonları ile ortalama lityum düzeyleri, lityum kullanma süresi ve GAF skorları arasında ilişkiye bakılmıştır. Bulgular: Lityum kullanan bipolar bozukluk tanılı hastaların eGFR düzeyleri kontrol grubundan anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of lithium on tubular functions leading to decreased urinary concentrating ability is recognized. Although there are several studies reporting that lithium causes chronic renal failure; type, severity and frequency of renal impairment and its correlation with duration of lithium theapy are not well established. The aim of the current study is to assess patients with bipolar disorder who are using lithium regularly at least for six years in terms of renal functions, starting from mild impairments to full blown chronic renal failure. Sample and methods: 51 patients with bipolar disorder who are followed up regularly from Mood Disorders Unit of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty's Psychiatry Department and 38 age and sex matched healthy controls were enrolled for the study. To compare patient and control groups in terms of chronic renal failure serum BUN, creatinine, uric acid, electrolytes, calcium (Ca), phosphorus (P), vitamin D (25-OH D3) and eGFR levels were measured. In addition, the correlations between renal function and mean lithium levels, duration of lithium treatment and GAF scores were calculated. Results: Mean eGFR level of patients with bipolar disorder was significantly lower than that of controls (p=0.001).