Türkiye'deki güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin müzikal yaşantısı ve müzikal motivasyonu düzeylerinin incelenmesi
Investigation of musical experience and motivation levels of fine arts high school students in Turkey
  1. Tez No: 635960
  2. Yazar: SEMRA ATILGAN BOZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA GÜRŞEN OTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinin Müzikal Yaşantısı ve Motivasyon Düzeylerini incelemek ve bu iki boyutun aralarında istatiksel anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tarama yöntemi ile yapılan bu çalışmanın örneklem grubunu; Bitlis Ziya Eren GSL(n=39), Van GSL (n=59), Diyarbakır GSL(n=46), Batman TOBB GSL(n=43), Muş Şehit Yücel Kurtoğlu GSL (n=35), Tokat GSL(n=44), Eskişehir Atatürk GSL(n=47), Ankara GSL(n=54), Hatay Bedii Sabuncu GSL(n=50) ve İstanbul Avni Akyol GSL (n=58) okullarında öğrenim gören 9. ve 10. Sınıf öğrencileri olmak üzere 475 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada 3 temel veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci veri toplama aracı, öğrencilerin demografik özelliklerini elde etmek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen '' Kişisel Bilgiler Formu'', ikinci veri toplama aracı öğrencilerin Müzikal Yaşantılarını belirlemek amacı ile Uluçay (2012) tarafından geliştirilen ''Müzik Yaşantı Anketi'', üçüncü veri toplama aracı ise öğrencilerin müzikal motivasyonlarını ölçmek amacı ile 1989 yılında Asmus tarafından geliştirilen ''Müzikal Motivasyon Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma verileri çözümlenirken, bağımsız t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis H testi, Mann Whitney U testi, Spearman ve Pearson korelasyon analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, müzik yaşantısı ölçeği puanları ile müzikal motivasyon ölçeği puanları arasında zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Öğrencilerin demografik özellikleri ile müzikal yaşantı ve motivasyon düzeyleri arasında ise belli değişkenlere göre anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, Musical Experiences examine and Motivation Levels of Fine Arts High School students in Turkey and these two dimensions to determine whether there is a statistically significant relationship between them. The sampling group of this study, which was carried out by scanning method; Bitlis Ziya Eren GSL (n = 39), Van GSL (n = 59), Diyarbakır GSL (n = 46), Batman TOBB GSL (n = 43), Muş Şehit Yücel Kurtoğlu GSL (n = 35), Tokat GSL (n 9th and 10th grade students studying in Eskişehir Atatürk GSL (n = 47), Ankara GSL (n = 54), Hatay Bedii Sabuncu GSL (n = 50) and Istanbul Avni Akyol GSL (n = 58). It consists of 475 people. In the research, 3 basic data collection tools were used. The first data collection tool is the“Personal Information Form”developed by the researcher to obtain the demographic characteristics of the students, the second data collection tool is the“Music Experience Survey”developed by Uluçay (2012) in order to determine the Musical Experience of the students, the third data collection On the other hand, the“Motivation Scale”developed by Asmus in 1989 was used to measure students' musical motivations. While analyzing the research data, independent t-test, one-way variance analysis (ANOVA), Kruskall Wallish H test, Mann Whitney U test, Spearman and Pearson correlation analysis techniques were used. According to the results of the research, a weak relation was found between the scores of music life scale and scores of musical motivation scale. A significant relation was found between the demographic characteristics of the students and musical life and motivation levels according to certain variables.