Bütünleşik afet yönetiminde gönüllü çalışmalar ve güvenlik
Voluntary activities and security in the integrated disaster administration process
- Tez No: 635976
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknolojik gelişmeler ve yeniliklerle birlikte küresel değişim ve bazı ilerlemeler olsa da dünyada yerel ya da merkezi yönetimlerin karşılaştığı problemler her dönemde var olmuştur. Bu durum bir afet yaşandığında daha da başa çıkılmaz durumlara yol açmaktadır. Sorunun çözümünü ararken merkezinde yer alan insanoğlu; sorunlar karşısında artık birlikte, dahil edici, kapsayıcı bir yönetim anlayışını benimsemeye başlamıştır. Sonuç olarak bu çözüm sürecinde kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri ile iş birliğinin ötesinde; asıl önemli noktanın bireyin kendisini dahil etmek olduğu anlaşılmıştır. Gerek insan gerekse doğal kaynaklı yaşanacak tüm afet, savaş gibi olayların çözümünde bireylerin gönüllü olarak dahil olması gerektiği üzerinde çoğu ülke fikir birliğine varmıştır. Hizmette yerellik, katılım, sivil toplumun yönetimlerde söz sahibi olması, aktif vatandaşlık, kalkınma, eğitim gibi ülkelerin geleceğini oluşturan unsurlar gönüllülük uygulamalarının uygulanması ile mümkündür. Afetler de ülkelerin gelecekleri için çok önemli bir tehdit oluşturmakta, o ülkeye sosyo-ekonomik olarak büyük zararlar vermektedir. Bir afete hazırlıksız yakalanmak bu zararın daha büyük olmasına sebep olmaktadır. Zararın en az seviyede olması ve toplumun kısa sürede eski halini alması yine bireylerin afetler konusunda iyi bir eğitim alması ve gönüllü olarak aktif katılım sağlamasından geçmektedir. Ayrıca olağan ya da olağanüstü durumlarda gerek saha içinde gerekse saha gerisinde görev alan gönüllülerin güvenliklerinin sağlanması afet öncesi ve afet sonrası yapılan çalışmalar kadar önemlidir. Gönüllülerin, başta güvenlikleri olmak üzere diğer ihtiyaçları yasal düzenlemeler ve uluslararası anlaşmalar ile sağlanmalıdır. Bu çalışmada bütünleşik afet yönetimi sisteminde gönüllülüğün ve onların güvenliklerinin öneminden bahsedilmiş olup gönüllülüğün katılım, yönetişim ve dirençlilik ile bağlantıları sergilenmiştir. Ayrıca ulusal ve uluslararası alanda yapılan çalışmalar örneklerle gösterilmiştir. Son olarak çalışmada ülkemizde yaşanan afet seviyesindeki Soma maden kazası örnek olarak alınarak, yardım çalışmalarına katılan gönüllüler ile bir görüşme gerçekleştirilmiş ve gönüllüler için bu ihtiyacın varlığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the world seems to be developing and advancing with technology, the problems encountered in the context of local or central governments have always existed wherever human beings exist. This situation leads to even more insurmountable situations in the case of a disaster. When looking for the solution of the problem, the human being understands that human cannot leave him outside; In the face of problems, it has started to adopt an inclusive, inclusive and administration approach. As a result, it is understood that the main point in this solution process is to involve the individual himself beyond the cooperation with public, private sector and non-governmental organizations. Most countries have reached consensus on the voluntary involvement of individuals in the solution of all events, disasters, wars, either man-made or naturally, that may be encountered or experienced in ordinary or extraordinary periods. The factors that make up the future of countries such as subsidiarity, civil society having a say in administration, active citizenship, development, education are possible with the implementation of volunteering practices. Disasters are also significant threat for the future of the countries, but they also cause great socioeconomic damages to that country. Getting caught in a disaster unprepared causes this loss to be greater. The level of harm is minimal and that the society takes its previous form in a short period of time, the individuals receive a good education about disasters and voluntarily active participation. In addition, in ordinary or extraordinary situations, ensuring the safety of the volunteers, both on and off the pitch, is as important as pre-disaster post-disaster studies. Volunteers should be provided with legal regulations and international treaties regarding their other needs, especially their security. In this study, the importance of volunteerism and their security is mentioned in the integrated disaster administration system, and the links of volunteerism with participation, governance and resilience are exhibited. In addition, national and international studies are shown with examples. Finally, a survey was conducted with the volunteers participating in relief studies by taking 2014 Soma Mine Explosion in our country as an example and the existence of this need was revealed for the volunteers.