An investigation into the relationship between the attitudes of EFL instructors towards code-switching and their perceived self-efficacy levels
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin dil değiştirmeye yönelik tutumları ve algılanan öz-yeterlik düzeyleri arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
- Tez No: 635977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yabancı bir dil öğrenmek hem doğal hem de sınıf ortamında yüksek düzeyde etkileşim gerektirir. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamında, öğrencilerin ana dilleri ile hedef dil arasındaki kaymalara sıklıkla rastlanmaktadır. İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenler öğretilmesi amaçlanan hedef dil girdisinin ana kaynağı rolünü oynadıkları için, onların dil değiştirme uygulamaları, öğretimlerinde algılanan öz-yeterlik seviyeleri ile ilişkilendirilebilerek, eleştirel bir inceleme altındadır. Bu bağlamda bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretim görevlilerinin dil değiştirmeye yönelik tutumları ile öğretimlerindeki öz-yeterlik duyguları arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, Türkiye'deki yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamında, bazı demografik faktörlerin bu konudaki tutum ve algılara olan etkisi de araştırılmıştır. Karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanan araştırma, Türkiye'deki devlet ve özel üniversitelerinin hazırlık okullarında çalışan, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten toplamda iki yüz elli iki öğretim görevlisine ve yedi öğretim görevlisinden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, Yao (2011) tarafından geliştirilen öğretmenlerin dil değiştirmeye yönelik tutumları anketi ve Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen öğretmen öz-yeterlik ölçeği ile toplanırken, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Öğretim görevlilerinin dil değişimine yönelik tutumları ile algıladıkları öz-yeterlik seviyeleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Daha yüksek seviye bir öğretmenlik deneyimine sahip olmanın ve bir İngiliz Dili Eğitimi Bölümü mezunu olmanın, eğitmenlerin öğretimlerindeki öz-yeterlik inançları üzerinde olumlu şekilde etkili olduğu bulunurken öğretmenlik deneyiminin, eğitim seviyesinin, öğretmen eğitiminin ve çalışılan işyerinin eğitmenlerin İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarında dil değiştirme konusundaki tutumlarını bazı açılardan etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning a foreign language requires a high level of interaction both in the natural and classroom context. Within the EFL context, shifts between learners' mother tongue and the target language are encountered quite often. Since EFL teachers play the role of being the main source of target language input, their practices of code-switching are under critical scrutinization, which can be associated with their perceived efficacy levels in teaching. Therefore, the present study aimed to present a thorough investigation into the relationship between Turkish EFL instructors' attitudes towards code-switching and their senses of efficacy in their teaching as well as the impact of some demographic factors on them within the Turkish EFL context. Employing a mixed-method research design, the research was conducted to two-hundred fifty-two EFL instructors in total and a sample of seven instructors, who worked at the preparatory schools of state and private universities in Turkey. The quantitative data was collected through Attitudes to Teachers' Code-switching Questionnaire developed by Yao (2011) as well as Teachers' Sense of Efficacy Scale developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001) while the qualitative data were obtained via semi-structured interviews. A positive correlation was found between the attitudes towards CS and perceived efficacy levels of the instructors. A higher level of teaching experience and being a graduate of an ELT department were discovered to be positively influential on instructors' efficacy beliefs in their teaching while teaching experience, education level, teacher training and the workplace of instructors were found to impact their attitudes towards code-switching in EFL classrooms in some aspects.