The dynamics of real estate pricing
Gayrimenkul fiyat dinamikleri
  1. Tez No: 635979
  2. Yazar: ORÇUN MORALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, gayrimenkul pazarlarındaki fiyat dinamiğini, standart fiyatlama modellerindeki eksiklikleri ağırlıkla konut pazarı üzerinden ele alarak detaylı olarak inceleyen bir çalışmadır. Gayrimenkul pazarlarında iki davranışsal eğilim -yuvarlak fiyatlama ve hassas fiyatlamadan kaçınma- tespit edilmiştir. Bu eğilimler belgelenmiş, etkileri sayısallaştırılmış ve gayrimenkul pazarlarında bir anomali olarak değerlendirilmiştir.Bu eğilimlerin oluşmasında pazarlık süreçlerinin ve bilişsel süreçlerin etkili olabileceği belirlenmiştir. Bu çalışmada ayrıca, konut pazarlarında mekansal bağımlılığın dinamikleri, konutların coğrafi koordinatları kullanılarak yapılan mekansal bir inceleme ile analiz edilmiştir. Mekansal bağımlılığın etkenleri belirlenmiş ve sayısallaştırılmıştır. Bir davranışsal gayrimenkul çalışması olarak bu çalışmada, teorilerin farklı pazarlarda, örneğin farklı kültürler altında veya gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde, nerelerde genellenebildiğine ve genellenemediğine dair bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a detailed examination of pricing dynamics in real estate markets, particularly in the housing market with a focus on the shortcomings of standard pricing models. Two behavioral tendencies, even pricing and precision avoidance, are established in real estate markets. The tendencies are documented, quantified and shown to be an anomaly in real estate markets. The determinants of the tendencies are attributed to negotiation and cognition processes. Dynamics of spatial dependence are examined through a spatial analysis of housing using geo-locations of properties. Determinants of spatial dependence are identified and quantified. As a behavioral real estate study, this study also presents findings on to the generalizability of the theories in different markets, such as in different cultures or in developed or emerging markets.