Cinsiyet hoşnutsuzluğu olan bireylerin tanımlayıcı psikiyatrik değerlendirmesi
Descriptive psychiatric evaluation in individuals with gender dysphoria
- Tez No: 635991
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bir üniversite hastanesi psikiyatri polikliniğine başvurarak cinsiyet geçiş sürecine girmiş trans bireylerin tanımlayıcı psikiyatrik değerlendirmesinin yapılması ve bazı ruh sağlığı sorunlarının yordayıcılarının belirlenmesi ve çeşitli değişkenler ve psikiyatrik özellikler açısından karşılaştırılmaları hedeflenmiştir. Metod: Çalışmamızda 16'sı trans kadın 70'i ise trans erkek olan 86 trans birey değerlendirilmiştir. Bu kişiler Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği, Utrecht Cinsiyet Disforisi Ölçeği, SCID-I, Cinsel Mitler Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), WHOQOL-BERF-TR, Hudson ve Rickett Homofobi Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçek sonuçları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to make a descriptive psychiatric evaluation of trans individuals who started their gender transition process by admitting to psychiatry service of a university hospital and to determine the predictors of some mental health problems and to compare them in terms of various variables and psychiatric characteristics. Method: In our study, 86 trans individuals including 16 trans women and 70 trans men were evaluated. These individuals are examined in terms of results of Sociodemographic Information Form, Beck Depression Scale (BDS), Beck Anxiety Scale, Utrecht Gender Dysphoria Scale, SCID-I, Sexual Myths Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), WHOQOL-BERF-TR, Hudson and Rickett Homophobia Scale and Gender Roles Attitude Scale.