Cinsiyet hoşnutsuzluğu olan bireylerde ailenin tutumu ve yordayıcıları
  1. Tez No: 579483
  2. Yazar: SALICHA GKIOULER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmayla birlikte amaçlanan Kocaeli ve çevre illerde yaşayan trans bireylerin aile tutumunu ve ilişkili yordayıcıları saptamaktır. Çalışma Kocaeli Üniversitesi psikiyatri polikliniğine başvuran cinsiyet hoşnutsuzluğu olan bireylerin aile üyeleri ile gerçekleştirilmiştir. Psikiyatri kliniğimizde 2004 yılından beri cinsiyet hoşnutsuzluğu olan bireyler ve aileleri bireysel ve grup terapileri ile birlikte izlenmektedir. Çalışmamızda kullandığımız değerlendirme ölçekleri aile bireyleri ile yapılan rutin psikososyal değerlendirme görüşmelerinde hali hazırda verilmektedir. Çalışmaya alınan aile üyeleri çalışma hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgilendirilmiş olup, verilerinin kullanılmasına izin veren 71 kişi çalışmaya alınmıştır. Katılımcılar Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri, Hudson ve Ricketts Homofobi Ölçeği, Dini Yönelim Ölçeği, Bakım Verme Yükü Ölçeği, Cinsiyetçilik ve Transfobi Ölçeği, Transfobi Ölçeği, Transeksüel Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Yaptığımız çalışmada trans bireylere yönelik tutum ve transfobinin sosyodemografik özelliklerle, çevreyle ilişki ve tepki görme düzeyi ile, etyoloji hakkındaki bilgi düzeyi ve tedaviye yaklaşım ile ilişkisi incelenmiştir. Yaş arttıkça olumlu tutumun arttığı, eğitim düzeyi arttıkça olumlu tutumun arttığı, her iki cinsiyet arasında tutum ve transfobi açısından anlamlı farklılık olmadığı, transseksüel bireyin biyolojik cinsiyetinin tutum ve transfobi üzerinde anlamlı etkisi olmadığı gözlenmiştir. Çevreden tepki görenlerin tutumu daha olumsuz, bu durumun biyolojik olmadığını ve geçici olduğunu düşünenlerin daha transfobik ve olumsuz tutum içinde olduğu, hormon tedavisini ve cerrahi tedaviyi onaylayanların daha olumlu tutum içinde olduğu gözlenmiştir. Sosyal çevrenin ve özellikle de ailenin tutumu, trans bireyin ruh sağlığı üzerinde yaratacağı etkiler nedeniyle oldukça önem taşır. Bu nedenle aile üyelerine yönelik bilgilendirme ve destek toplantılarının düzenli olarak yapılması transseksüel bireylerin ihtiyaç duydukları destek ortamını sağlamalarında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the family attitudes and related predictors of trans individuals living in Kocaeli and neighboring provinces. The study was carried out with family members of individuals with gender dysphoria who applied to Kocaeli University psychiatry outpatient clinic. Since 2004, individuals with gender dysphoria and their families have been followed up with individual and group therapies in our psychiatry clinic. The evaluation scales which used in our study are currently given in routine psychosocial assessment interviews with family members. The study group included 71 participants who allowed to use their data. Participants were assessed using sociodemographic data form, Beck Depression Inventory, Hudson and Ricketts Homophobia Scale, Religious Attitude Scale, Zarit Caregiver Burden Scale, Genderism and Transphobia Scale, Transphobia Scale and The Attitudes Toward Transgendered Individuals Scale. In our study, the relationship between attitudes and transphobia towards trans individuals were examined with sociodemographic characteristics, relationship with social environment and knowledge about etiology and treatment of gender dysphoria. The present study showed that positive attitudes to trans individuals increased with older age and high education levels and birth gender of the transgendered subject did not have any influence on the attitudes. There was no significant difference between men and women's attituades. The attitude of those who see negative reactions from the social environment was more negative and those who think that the etiology is not biological exhibited negative attitudes. It was observed that those who approved hormone therapy and surgical treatment had more positive attitudes. The attitudes of the social environment and especially the family is very important because of the effects of trans people's mental health. Therefore, regular information and support meeting groups for family members will help to provide the support atmosphere which transsexual individuals need.