A study on education, health and child labor: Evidence from share
Eğitim, sağlık ve çocuk işçilik üzerine bir çalışma: Share'den bulgular
  1. Tez No: 636013
  2. Yazar: BÜŞRA VARDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada 7 Avrupa ülkesinin (Avusturya, Danimarka, Fransa, İtalya, Hollanda, İsveç, İspanya) verisini kullanarak eğitim, sağlık ve işe başlama yaşı arasındaki ilişkileri inceledik. Bu ülkelerde yapılan zorunlu eğitim yılı reformlarını eğitim yılı için enstrüman değişken olarak kullandık. Tüm regresyonları erkek ve kadınlar için ayrı olacak şekilde koşturduk. Eğitim ve sağlık arasındaki ilişkiyi, bir bireyin kendi bildirdiği sağlık durumu“orta”veya“kötü”ise 1'e, değil ise 0'a eşit olan ikili bağımlı değişkenle iki farklı yaklaşım benimseyerek çalıştık. Araç Değişken Regresyonunun ikinci aşamasında Lineer Olasılık Modeli ile Probit Modelini kullandık. İlk aşama sonuçlarını incelediğimizde zorunlu eğitim yılının, okul devamlılığı üzerinde hem kadınlar hem erkekler için anlamlı etkisinin olduğunu ve değerlerinin yakın olduğunu gözlemledik. İkinci aşama sonuçlarını incelediğimizde, eğitimin sağlık üzerindeki etkisi kadınlarda anlamlı çıkarken, erkeklerde ise sonuçlarımızın hem değer olarak küçük olduğunu hem de anlamlı olmadığını gözlemledik. Eğitimin, çocuk işçilik üzerindeki etkisini çalışmak için, sağlık çalışması ile aynı ilk aşama sonuçlarını kullanan bir Araç Değişken Regresyonu koşturduk. Sonuçlarımızın cinsiyetler açısından sağlık sonuçları ile tam ters olduğunu gözlemledik. Erkekler için eğitimin işe başlamaya yaşı üzerinde anlamlı etkisini gözlemlerken, kadınlarda anlamlı sonuçlara ulaşamadık. Sonuçlarımızın sağlamlığını kontrol etmek için, sağlık çalışmasında kullandığımız ikili değişkene alternatif bir tanım kullanırken, her iki çalışma için de regresyonlarımızı reformdan ilk etkilenen yaş grubu etrafında farklı büyüklükte pencerelerde koşturduk. Özellikle sağlık üzerine olan sonuçlarımızın sağlam olduğunu gözlemlerken, reformdan ilk etkilenen yaş grubu etrafında etkilerin değerinin ve anlamlılığının arttığını gözlemledik. Son olarak sonuçlarımızın arkasında yatması muhtemel olan mekanizmaları tartıştık ve bu çalışmamızın nasıl genişletilebileceğini ele aldık.
Özet (Çeviri)
In this study we use data from 7 European countries (Austria, Denmark, France, Italy, Netherlands, Sweden, and Spain) to analyze the relationship between education, health and job start age. We use the compulsory schooling reforms as instruments for the years of education. We run each regression separately for both males and females. The relationship between the education and health studied adopting two different approaches with a binary dependent variable which is equal to 1 if an individual's self-reported health is“fair”or“poor”and 0 otherwise. We adopt a Linear Probability Model approach and a Probit approach for the second stage of an Instrumental Variable regression. We observe significant effects of reforms on the educational attainment in the first stage for both males and females around similar magnitudes. In the second stage, we find significant effects of years of schooling on health on females whilst the effect is both small in magnitude and insignificant for males. For the relationship between education and child labor, we adopt an Instrumental Variable approach, utilizing the same first stage as in our health study. The results are reversed for genders while considering the effect of education on the job start age. While the effect is significant for males for the job start age, our results are inconclusive for females. In order to check the robustness of our results, we consider an alternative definition of the binary dependent variable in the health study, and we also consider different window sizes around the first cohorts affected from the reforms. We find our results are robust especially for our study on health, and we observe the smaller the window size, the higher the magnitude of the effects. We discuss the potential mechanisms behind our results and conclude with the possible future research on the subjects of interest in this study.