Body ownership illusion for empathy-related abilities in virtual reality
Sanal gerçeklikte empatiyle ilişkili yeteneklerin geliştirilmesinde beden sahipliği yanılsaması: Durum incelemesi
- Tez No: 636042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Empati, herhangi bir durumu başka bir kişinin bakış açısıyla deneyimlemelerini sağlayarak, bireyler arasında sosyal davranışları teşvik eden pozitif etkileşim geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, beden sahipliği yanılsaması yoluyla bireylerin başka bir kişinin bakış açısına katılarak, onlara herhangi bir koşul ve eylemi interaktif bir biçimde deneyimlemelerini sağlaması bakımından sahip olduğu potansiyel, sanal gerçekliği geleneksel medyadan farklı olarak, etkili bir perspektif alma aracı kılarak onu özel bir konuma getirmektedir. Bu makale, bu alanda yapılan bilimsel araştırmalar göz önünde bulundurularak, somutlaşmış sanal gerçeklik teknolojisi sistemlerini ve sanal gerçeklikteki varlık hissinin algılanmasını ve başka bir kişinin bedeninde olma hissinin, bireylerin empatiyle ilişkili davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlayan Behind Her Eyes adlı sanal gerçeklik perspektif alma deneyimimizin yöntemlerini tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu inceleme, sanal gerçekliğin empati ile ilgili yeteneklerin eğitimi için nasıl kullanılacağına dair bir bakış açısı getirerek, sanal gerçeklik teknikleri ve kavramlarının entegrasyonu üzerine tasarım ve uygulama stratejileri sunmaktadır. Sanal gerçeklikte perspektif alma deneyimini gerçekleştiren katılımcılarla deneyimledikleri süreç hakkında deneyim sonrasında yapılan görüşmeler, onların daha empatik ve kişiyi simgeleyen dijital görüntüye daha bağlanmış olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Empathy plays crucial role on developing positive interaction between individuals that promotes prosocial behaviours by getting them to experience any situation from another person's perspective. In this regard, the great potential of virtual reality enabling individuals to interactively experience any circumstances and actions by taking part in from the perspective of someone else using a perceptual illusion of body ownership called embodiment put VR in a unique position as an efficient perspective-taking medium; differently from traditional media. In the consideration of scientific researches conducted on this field, this article proposes to introduce the EVR systems and methods of our VRPT experience called Behind Her Eyes, in which aim to evaluate the perception of the sense of presence in virtual reality and the impacts of the feeling of being in the body of another person toward the empathy-related behaviours of individuals. This review offers design and implementation strategies for integrating VR techniques and concepts by bringing a perspective to promote understanding on how to use VR for training empathy-related abilities. The post-experiment interviews about the experiential process of participants who performed the imagine self-perspective taking task showed that they feel more empathetic and connected to the avatar.Empathy plays crucial role on developing positive interaction between individuals that promotes prosocial behaviours by getting them to experience any situation from another person's perspective. In this regard, the great potential of virtual reality enabling individuals to interactively experience any circumstances and actions by taking part in from the perspective of someone else using a perceptual illusion of body ownership called embodiment put VR in a unique position as an efficient perspective-taking medium; differently from traditional media. In the consideration of scientific researches conducted on this field, this article proposes to introduce the EVR systems and methods of our VRPT experience called Behind Her Eyes, in which aim to evaluate the perception of the sense of presence in virtual reality and the impacts of the feeling of being in the body of another person toward the empathy-related behaviours of individuals. This review offers design and implementation strategies for integrating VR techniques and concepts by bringing a perspective to promote understanding on how to use VR for training empathy-related abilities. The post-experiment interviews about the experiential process of participants who performed the imagine self-perspective taking task showed that they feel more empathetic and connected to the avatar.