Estimation of voter movements with Markov chains
Seçmen hareketlerinin Markov zincirleri yardımı ile tahmin edilmesi
- Tez No: 636077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelecek kavramı, her zaman risk ve belirsizliği bünyesinde barındıran bir kavramdır. Geleceğin tahmin edilmesi ile birlikte belirsizlikler önemli ölçüde giderilerek istenilen sonuçlara yüksek olasılıkla ulaşılabilir. Gelecek tahmin edilebilirse risk fırsata, fırsat ise kazanca dönüşebilir. Bu olgu siyasi partiler için de geçerli olup, sonucu tahmin edilebilen olayların yönetilmesinin daha kolay olmasından dolayı, ileriye yönelik olarak yapılacak doğru tahminler ile parti ve seçim yönetim stratejileri güncellenip gelecek seçimlerde daha büyük başarılar yakalanabilir. Özellikle son yıllarda Markov zincirleri yardımı ile geleceğe yönelik tahminler yürütmek amacıyla yapılan çalışmalar oldukça yaygınlaşmıştır. Tezde hem Markov Zincirleri Modelini hem de Saklı Markov Modelini içeren iki farklı uygulama yapılmıştır Markov Zinciri uygulaması olan çalışmada; seçmenlerin bir önceki seçimdeki parti tercihleri göz önünde alınarak gelecekte hangi partiyi tercih edeceklerine dair olasılıkları ve uzun vadede siyasi partilerin oy oranlarının tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Verilerin analizleri neticesinde, Adana ili için Adalet ve Kalkınma Partisi seçmenin parti sadakatinin en yüksek olduğu (%87,06) ve uzun vadede Milliyetçi Hareket Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisinin gelecek seçimlerde diğer partilere oranla oyunu daha çok arttıracağı görülmüştür. Ayrıca, çalışmada durağan durum olasılıklarından yola çıkılarak uzun vadede partilerin güncel politikalarında değişiklik yapılmasına dair bir yol haritası da sunulmuştur. Saklı markov modelinin uygulandığı çalışmada ise seçmenlerin siyasi partiyi tercih etmelerinin altında yatan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kişinin sosyo-ekonomik, dini, sosyal özellikleri, psikolojik eğilimler ve parti kimliği, ideolojisi, demografik faktörler (yaş, gelir düzeyi, cinsiyet, meslek vb), siyasal aday imajı, siyasal parti imajı gibi imaja yönelik faktörler, seçim kampanyaları ve bilgilendirme kaynakları gibi iletişim yönlü faktörlerin seçmen davranışları üzerinde etkiliği olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, söz konusu faktörlerden yararlanarak yerel seçimlerde oy verebilecek seçmenlerin parti tercihlerinin altında yatan faktörlerin belirlenmesidir. Zaman ve maliyet açısından imkânların kısıtlı olması sebebiyle çalışma evreni Adana ili ile sınırlı tutulmuştur. Adana'nın ilçelerinin seçmen sayıları göz önünde bulundurularak örneklem büyüklükleri hesaplanmış ve bu doğrultuda rasgele seçilen kişilere yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“future”is known to involve uncertainty and risk. It is highly probable that with the prediction of the future, the uncertainties would be eliminated to a great extent and the desired results would be achieved.The prediction of the future may lead the risks to be turned into opportunities thus, the opportunities to evolve into earnings. This fact is also valid for political parties. With the presumption of the future possibilities in advance, the management of the events will be easier, and thus, political parties will achieve greater success in the next elections by strengthening their management strategies. Studies to make predictions about the future with the help of Markov Chains and Hidden Markov Chains have remarkably became widespread in recent years. In this study, Markov Chains Model was used to estimate the votes of the political parties and Hidden Markov Model was used to determine hidden states underlying the reasons for voters' choice. In the study done using the Markov Chain application, it is aimed to estimate the probability of which party the voters will prefer in the future and how the voting rates of political parties will be in the long term by considering the party preferences of the voters in the previous election. As a result of the analysis of the data, it was observed that voting for the Adalet and Kalkınma Party for Adana province was the highest in the party loyalty (87.06%) and Cumhuriyet Halk Party's and Milliyetçi Hareket Party's voters would increase more in the long term than other parties. In addition, a road map on the changes that the parties should make on their current policies in order to achieve their goals is presented in the study considering equilibrium (fixed) vector. In the second part of the study, which the Hidden Markov Model was applied, the factors affecting the reasons for preference were examined. As a result it has been determined that socio-economic, religious and social characteristics have an effect on voter behavior as well as psychological tendencies and image-oriented factors such as party identity, ideology, demographic factors (age, income level, gender, occupation etc.), political candidate image, political party image, election campaigns and information sources. In this context, the aim of the research is to determine the factors underlying the party preferences of voters who vote in local elections by depending on these factors. The universe of work was limited to Adana city due to time and cost limitations. The sample group sizes were calculated considering the number of voters in Adana's districts, and face-to-face questionnaire was applied to randomly selected individuals.