Yerel yönetimlerde reform: Fransa ve Türkiye karşılaştırması
Local government reform: Comparison of France and Turkey
- Tez No: 636076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yerel yönetimler bir bölgede yaşayan topluluğun yerel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan örgütlerdir. Devletle birey arasında bir konumda olan yerel yönetimler vatandaşların öz yönetiminin bir ifadesi olarak görülmektedir. Sosyal, ekonomik ve siyasi yapıdaki değişim kamu yönetimini dolayısıyla onun bir parçası olan yerel yönetimleri de etkilemektedir. Değişimle ortaya çıkan verimlilik, şeffaflık ve hız gibi talepler yapılan idari reformlarla karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türk devlet yönetiminde ve reformunda referans kaynağı olan Fransa ile Türkiye'de 1982 yılından sonra gerçekleştirilen reformların incelenmesidir. Bu amaca uygun olarak nitel araştırma desenlerinden betimleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde yerel yönetimler ve reformla ilgili kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde Fransa'nın yerel yönetim yapısı ve yerel yönetimlerde yapılan reformlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin yerel yönetim yapısı ve reformları genel hatlarıyla açıklanmıştır. Dördüncü bölümde belirlenen kapsam dâhilinde iki ülke reformları karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda iki ülkedeki yerel yönetim sistemlerinin ve reformlarının önemli benzerlikler gösterdiği ancak Türkiye'de gerçekleştirilen yerel yönetim reformlarının Fransa'da olduğu gibi idari ve mali özerkliğin sağlanmasıyla sonuçlanmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Local governments are organizations established to meet the local needs of the community living in a region. Local governments, which are in a position between the state and the individual, are seen as an expression of citizens' self-management. The change in social, economic and political structure also affects public administration, and therefore local governments which are part of it. Demands such as efficiency, transparency and speed arising from change are being met by administrative reform. The aim of this study is to examine the reforms carried out after 1982 in Turkey and France, which is a reference source for Turkish state administration and reform. In this context, reforms carried out about local governments in France and Turkey was examined. For this purpose, the method of description was preferred from qualitative research patterns. In the first part of the study, concepts related to local governments and reforms are explained. In the second part, France's the local government structure and the reforms related to local governments were examined. In the third part, the local government structure and reforms of Turkey were broadly described. The reforms of the two countries were compared within the specified scope. The comparisons showed that the local government systems and reforms in the two countries showed significant similarities, but the local government reforms in Turkey did not result in the provision of administrative and financial autonomy as in France.