Türkiye'de yerel yönetim harcamalarının ekonominin gelişimine etkileri
The Influences of local administration expenses on economic developing in Turkey
- Tez No: 63608
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Ülke kaynaklarının kullanımı, kamu kesimince genelde merkezi ve yerel yönetimlerce yerine getirilmektedir. Yerel mal ve hizmet talebini karşılayan kurumlar olarak yerel yönetim birimlerinin önemleri gittikçe artmaktadır. Günümüzde kamu maliyesinin yoğun araştırmalarına konu edilen bir dalı da yerel yönetimler maliyesidir. Kamu maliyesinin alt dalı olan yerel yönetim maliyesi bu kurumların mali ve ekonomik etkilerini incelemektedir. Yerel yönetimlerin mekan boyutunda yerel halkın mal ve hizmet talebini karşılaması konumuz olan yerel harcamaları oluşturmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, Türkiye'de yerel yönetimlerin örgütsel yapısı ve bu yapı içersinde yerel yönetimlerin hacmi tespit edilmektedir. İkinci bölümde, yönetimler arası hizmet bölüşümü ve ilişkileri ile bunları etkileyen faktörlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise kamu harcamaları ve kamu ekonomisi gerçeği ve siyasal talep'in, piyasa talebin'den farklılığı ile kamu ekonomisinin büyümesinin neden ve sonuçlan üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, çalışmanın temel konusu olan, Türkiye'de yerel yönetim harcamalarının ekonomi üzerine etkileri, harcamaların ekonomik ve fonksiyonel sınıflarına göre gelişim trent'i izlenerek elde edilen veriler, önce kendi içersinde, bütçe sistemleri de dikkate alınarak yapılmış, daha sonra ekonomik göstergelerle karşılaştırmalar yapılarak milli gelirin oluşumundaki payı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general the usage of nation's sources is performanced by central and local administrations. The importance of the local administrations as meeting the demand of foods and services locally, is going up. Today, one of the branch of public finance handled intensively, is local Administrations Finance. Local Administration Finance - also lower brach of public finance - analyses financial and economic influences ot" these institutions. To meet public's goods and service demand set up our subject of local expenses.In the first part of this study. Organizational structure and capacity of local administrations are determined. In the second part, division of services between administrations and inner relations also factors are stated. In the third part, public expenses, public economy and difference between political demand and market demand at the same time causes and results of increasing of public economy are handled. In the fourth part, In Turkey influences of local administrations expenses on economy observing the developing trend of economic and functional classes of expenses considering budget systems all handled then its share in national income is try to estimated by considering economic datas.