Türkiye'de planlı dönemde turizm yatırımları ve uygulanan politikalar
Tourism investments and applied policies in Turkey during planned period
- Tez No: 63609
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Birinci bölümde, turizmin tanımından hareket edilerek, turizm piyasasının özellikleri ve turizm piyasasını oluşturan elemanlar ortaya koyulmuş ve turizm sektörünün oluşumundan ve özelliklerinden bahsedilerek yatırım konusuna genel yaklaşım yapılarak yatırım türleri ve yatırımların ekonomik hayata etkileri incelenmiştir. Planlama, turizm planlaması ve turizm planlamasının amaçlan ele alınarak planlamanın neden yapılması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. ikinci bölüm, planlı dönem boyunca Türk Turizminde arz verüerinin, talebin, turizm gelir ve giderlerindeki gelişimine ayrılmış ve dönem boyunca turizm yatırım ihtiyacının tespitine çalışılmıştır. Bu kapsamda planlı dönem süresince turizm yatırımlarına verilen teşvikler incelenmiştir. Üçüncü bölümde Beş Yıllık Kalkınma Planlarında turizm sektörü ele alınarak amaçlar ve hedefler ortaya konulmuştur. Yıllar itibariyle turizm sektöründe gerçeldeştirilmesi düşünülenler ile gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmeyenler ve belirlenen hedeflere ulaşmak amacıyla turizm sektörü için kanun ve yönetmeliklerle sağlanan kolaylıklar yıllar itibariyle açıklanmıştır. Son olarak konunun genel bir değerlendirilmesi yapılarak, öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In section one, the properties of tourism and the elements of tourism market were introduced, starting from the definition of tourism. The development of tourism market and its' properties summarized. Investments in general, types of investments and their effects to the economy were examined. Planning, tourism planning and the object of tourism planning were considered in order to explain the necessity of planning. The second section explains the supply and demand datum during the planned period in Turkey, the developments of tourism incomes and expenditures, trying to determine the quantity of necessary tourism investments in Turkey in planned period. In this scope the incitements assigned for tourism investments during the planned period has been examined. In section three tourism sector in Five Year Development Plans were considered and the objects and goals were determined. The goals chosen and the results achieved were explained in yearly basis. The laws and regulations put forth in order to reach these objects were also examined chronologically. In the last section a general evaluation was made and suggestions for tourism development stated.