Sarc-f ölçeğine antropometrik ölçümlerin eklenmesi ile sarkopeni değerlendirmesi
Evaluation of sarcopenia by adding anthropometric measurements to the sarc-F questionnaire
- Tez No: 636083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
AMAÇ: Bu araştırmanın amacı, toplum içinde yaşayan yaşlı bireylerde sarkopeni riski tarama aracı olarak geliştirilen SARC-F ölçeğine eklenen üst orta kol çevresi ve baldır çevresi gibi antropometrik ölçümlerle elde edilen yeni parametrelerin, sarkopeni varlığını belirleme performansını incelemektir. YÖNTEM: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları AD, Geriatri BD Polikliniğine başvuran, 65 yaş üstü bireylerin sarkopeni riski SARC-F ölçeği, kas kütlesi bioelektriksel impedans analizi , kas gücü el sıkma gücü ölçümü, fiziksel performansı 4 metrelik yürüme testi ve malnütrisyon varlığı MNA-uzun form ile saptanmıştır. Sarkopeni tanısı için; Avrupa Birliği Geriatrik Tıp Derneği Yaşlı Bireylerde Sarkopeni Çalışma Grubu'nun ilk defa 2010 yılında yayınladığı (EWGSOP 1) ve 2019 yılında yayınladığı yenilediği (EWGSOP 2) tanı kriterleri kullanılmıştır. SARC-F'e baldır çevresi (SARC-BÇ) ve üst orta kol çevresi (SARC-ÜOKÇ) ölçümleri ayrı ayrı ve birlikte (SARC-BÇ-ÜOKÇ) eklenerek yeni parametreler elde edilmiştir. Baldır çevresi için 0,05)'dür. SARC-F'e BÇ eklendiğinde SARC-BÇ 31 cm ve SARC-BÇ 33 cm için sırasıyla; duyarlılık %77,7, %66,7; seçicilik %, 44,8, %89,5 ve AUC değeri 0,603 (p>0,05), 0,720 (p>0,05)'dir. SARC-F'e ÜOKÇ eklendiğinde ise SARC-ÜOKÇ 25 cm ve SARC-ÜOKÇ 31 cm için sırasıyla; duyarlılık %66,7, %88,8, seçicilik %7,2, %46,9 ve AUC değeri 0,511 (p>0,05), 0,639 (p>0,05)'dur.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Sarcopenia By Adding Anthropometric Measurements To The SARC-F Questionnaire OBJECTIVE: The aim of this study is to examine the performance of determining the sarcopenia by anthropometric measurements (mid-upper arm circumference and calf circumference) added to the SARC-F questionnaire developed as a screening tool for the risk of sarcopenia in the community-dwelling older adults. METHODS: The risk of sarcopenia of individuals over 65 years of age who applied to the Geriatrics Department of Ege University Medical Faculty Hospital Internal Diseases Department. was determined by the SARC-F questionnaire, muscle mass was established by bioelectrical impedance analysis, muscle strength was assessed by handgrip strength, physical performance was assessed by a 4-meter walking test and presence of malnutrition was assessed with a MNA-long form. For the diagnosis of sarcopenia; old (EWGSOP 1) and revised (EWGSOP 2) diagnostic criteria of Sarcopenia Study Group in Elderly Individuals of the European Union Geriatric Medicine Association were used. New parameters were obtained by adding calf circumference (SARC-CC) and mid-upper arm circumference (SARC-MUAC) measurements were added separately and together (SARC-CC-MUAC) to the SARC-F. For the calf circumference cut-off points of 0,05). When calf circumference is added to the SARC-F, the sensitivity for SARC-CC 31 cm and SARC-CC 33 cm, respectively, were 77.7%, 66.7%; specifity were, 44.8, 89.5 and AUC values were 0.603 (p>0,05), 0.720 (p>0,05). When mid-upper arm circumference is added to the SARC-F, the sensitivity for SARC-MUAC 25 cm and SARC-MUAC 31 cm were 66.7%, 88.8%, specifity were 7.2%, 46.9% and AUC values were 0.511 (p>0,05), 0.639 (p>0,05); respectively.