Effect of lowering dietary lysine or energy and amino acid density during different growth phases on incidence and severity of white striping and footpad dermatitis in broilers
Etlik piliçlerde farklı büyüme dönemlerinde rasyonda lizin düzeyi veya enerji ile amino asit yoğunluğunun düşürülmesinin beyaz çizgi ve ayak tabanı yangısı oluşum sıklığı ve şiddeti üzerine etkisi
  1. Tez No: 636082
  2. Yazar: UMAIR AHSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmda etlik piliçlerde büyütme veya büyütme ve bitirme dönemlerinde rasyonda sindrilebilir lizin (dLys) veya metabolize edilebilir enerji (ME) ve amino asit (AA) yoğunluğunun azaltılmasının beyaz çizgi (WS) ile ayak tabanı yangısı (FPD) oluşum sıklığı ve şiddeti üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Toplam 390 Ross 308 erkek etlik civciv her birinde 13 hayvan bulunan 6 tekrar grubundan oluşan 5 deneme grubuna rastgele dağıtılmıştır. Gruplarından biri kontrol grubu olarak başlangıç, büyütme, bitirme 1 ve bitirme 2 dönemleri için Aviagen (2019)'da belirtilen besin madde gereksinimlerine göre beslenmiştir. Kalan gruplar ise %15 dLys veya %5 ME ve AA yoğunluğu içeren büyütme (GRO low Lys ve GRO low ME AA) vey büyütme ve bitirme 1 (GROFIN low Lys ve GROFIN low ME AA) rasyonlarla beslenmiştir. 0-49. günler arasında, GROFIN low Lys grubu GRO low Lys hariç diğer gruplara kıyasla daha düşük (P = 0,010) canlı ağırlık artışı göstermiştir. Göğüs eti randımanı GROFIN low Lys grubunda en düşük iken, GRO low Lys rasyonu ile beslenen etlik piliçlerde kontrol ve GROFIN low ME AA gruplarına göre daha düşük (P < 0,001) bulunmuştur. Göğüs eti ham protein düzeyi, GRO low ME AA ve GROFIN low ME AA rasyonları ile beslenen etlik piliçlerde GRO low Lys grubuna göre düşük (P = 0,045) bulunmuştur. GRO low Lys ve GROFIN low Lys rasyonlar ile beslenen etlik piliçlerde göğüs eti ham yağ düzeyi daha az (P = 0,006) bulunmuştur. GRO low Lys ve GROFIN low Lys gruplarındaki hayvanların diğer gruplara kıyasla daha düşük (P < 0,001) WS insidensi ve şiddetine sahip olduğu belirlenmiştir. Etlik piliçlerde büyütme döneminde rasyon dLys düzeyinin kısıtılanması canlı ağırlığı, yem tüketimi, göğüs eti ham yağ düzeyi ve yağ depozisyonu azaltarak WS oluşumunu azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to assess the effect of reducing dietary digestible lysine (dLys) or metabolizable energy (ME) and amino acid (AA) density during grower or grower and finisher growth phases on incidence and severity of white striping (WS) and footpad dermatitis (FPD) in broiler chickens. A total of 390 one-d-old Ross 308 male broilers were randomly distributed into 5 groups (6 replicate per group; 13 chicks per pen). Control group was fed diets according to the nutrient requirements for starter, grower, finisher, and withdrawal phases. Remaining groups received diets 15% low in dLys or 5% ME and AA density during grower (GRO low Lys and GRO low ME AA groups) or grower and finisher phases (GROFIN low Lys and GROFIN low ME AA groups). At 0-49 d, GROFIN low Lys group had lower body weight (BW) gain in comparison with other dietary treatments except for GRO low Lys (P = 0.010). Breast yield was lowest in GROFIN low Lys group, whereas broilers fed GRO low Lys diets had lower breast yield than those in control and GROFIN low ME AA groups (P < 0.001). Crude protein was lower in broiler chickens fed diets with low ME and AA density than those fed GRO low Lys diets (P = 0.045). Crude fat content of breast meat decreased in broiler chickens fed diets low in dLys content (P = 0.006). Birds in GRO low Lys and GROFIN low Lys groups had lower incidence and severity of WS in comparison with other dietary treatments (P < 0.001). It is concluded that reducing the dietary dLys levels during grower phase reduces the development of WS in broiler chickens by lowering the BW, FI, fat content of breast meat, and fat deposition.