14-17 yaş arası sporcularda antrenör-sporcu ilişkisi kalitesinin ahlaki karar alma ve saldırgan davranışları belirlemedeki rolü
The role of coach-athlete relationship quality in determining moral decision making and aggressive behaviors in 14-17 years old athletes
  1. Tez No: 636084
  2. Yazar: SAYGIN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 14-17 yaş arası sporcularda antrenör-sporcu ilişkisi kalitesinin ahlaki karar alma tutumlarını ve saldırgan davranışları belirlemedeki rolünü ve bu değişkenlerin cinsiyet, spor türü, spor deneyimi ve antrenörle çalışma süresine göre değişip değişmediğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 229 erkek (X̄yaş = 15.24 ± 1.03) ve 54 kız (X̄yaş = 15.83 ± 1.02) olmak üzere toplam 283 sporcu katılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu ile birlikte, Antrenör- Sporcu İlişkisi Envanteri, Altyapı Sporlarında Ahlaki Karar Alma Tutumları Ölçeği-2 ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde çoklu hiyerarşik regresyon ve bağımsız örneklerde t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the role of coach-athlete relationship quality in determining attitudes to moral decision-making and aggressive behaviors in athletes aged between 14-17 and whether these variables vary according to gender, type of sport, sports experience and duration of training with the coach. Materials and Method: 229 boys (X̄age = 15.24 ± 1.03) and 54 girls (X̄age = 15.83 ± 1.02) in total of 283 athletes participated in the study, Along with the personal information form, The Coach-Athlete Relationship Questionnaire, The Attitudes to Moral Decision Making in Youth Sport Questionnaire-2 and the Buss-Perry Aggression Questionnaire were administered to the participants. Multiple hierarchical regression and independent samples t-tests were used for the analysis of the data.