Olimpik spor branşlarındaki antrenör davranışları ile sporcuların değer gelişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examinin the relationship between coach behavior in olympic sports branches and the value development of athletes
  1. Tez No: 691813
  2. Yazar: ORHAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı bireysel değerler ile antrenör davranışlarını değerlendirme arasındaki ilişkiyi incelemek ve aralarındaki olası ilişkiyi farklı değişkenlerle inceleyerek sonuçlarını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya farklı olimpik branşlarda (Boks, Atletizm, Güreş, Hokey Taekwondo, Voleybol) spor hayatına devam eden 147'si erkek (55,1), (yaş=21,44±4,78), 120'si kadın (44,9), (yaş=19,72±2,70) olmak üzere toplam 267 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”,“Sporcular için Antrenör Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”ve“Bireysel Değerler Envanteri”kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi için Microsoft Excel ve SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. İlk olarak normallik analizleri için Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmış ve dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Bu aşamadan sonra ikili grup karşılaştırmalarında T-Testi ve ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise One-Way Anova analizi kullanılmıştır. Anova analizi neticesinde farkın kaynağını belirlemek adına post-hoc Tukey testi kullanılmıştır. Bununla birlikte değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular sonucunda, demografik değişkenler ve ölçekler arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların antrenör davranışları değerlendirmeleri fiziksel antrenman ve planlama ile olumlu antrenör davranışı alt boyutlarında anlamlı bir farklılıklar tespit edilmiş erkek sporcuların puan ortalamalarının kadın sporculara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Olumsuz antrenör davranışı alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiş eğitim düzeyi arttıkça sporcuların antrenör davranışlarını dahada olumsuz algıladıkları görülmüştür. Yaş ile fiziksel antrenman ve planlama arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiş sporcuların yaşları arttıkça antrenör davranışlarını daha olumlu algıladıkları tespit edilmiştir. Sporcuların bireysel değerleri değerlendirmeleri incelendiğinde disiplin ve sorumluluk, güven ve bağışlama, saygı ve doğruluk alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiş, erkek sporcuların kadın sporculara göre bu değerlere daha fazla önem verdikleri görülmüştür. Disiplin ve sorumluluk, saygı ve doğruluk alt boyutlarında anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiş, 9 ve üzeri yıl antrenörü ile çalışan sporcuların 7 ve 8 yıl çalışan sporculara göre bireysel değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bireysel değerlerin ve antrenör davranışlarının genel olarak çalışmaya katılan milli sporcular tarafından olumlu algılanması, sporcular açısından pozitif yönlü bir yansıma olarak görülebilir. Spor ortamında antrenörlerin yansıyan davranışları, sporcuların değer ve davranışlarını etkileyebilir. Dolayısıyla bu durum antrenör davranışları ile sporcuların değer algıları arasında bir ilişki olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between individual values and the evaluation of trainer behavior and to reveal the results by examining the possible relationship between them with different variables. In line with this purpose, a total of 267 athletes, 147 men (55,1), (age=21,44±4,78), and 120 women (44,9), (age=19,72±2,70), who continue their sports life in different Olympic branches (Boxing, Athletics, Wrestling, Hockey Taekwondo, Volleyball), participated voluntarily in the study.“Personal Information Form”,“Coach Behavior Assessment Scale for Athletes”and“Individual Values Inventory”were used as data collection tools in the study. In this direction, Microsoft Excel and SPSS 22.0 program were used for the analysis of the data obtained within the scope of the research. Firstly, Skewness and Kurtosis values were examined for normality analysis, and the distribution was found to be normal. After this stage, T-Test was used for pairwise group comparisons and One-Way Anova analysis for comparisons of more than two groups. As a result of ANOVA analysis, the Post-Hoc Tukey test was used to determine the source of the difference. However, Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables. As a result of the findings obtained within the scope of the research, it was determined that there are significant differences between demographic variables and scales. In addition, when the relationships between variables are examined, it has been found that there are significant relationships. In the evaluations of the coaching behaviors of the athletes, considerable differences were found in the physical training and planning and positive coaching behavior sub-dimensions, and it was seen that the mean scores of male athletes were higher than female athletes. A noteworthy difference was found in the negative coach behavior sub-dimension. As the level of education increased, it was seen that the athletes perceived the behaviors of the coaches more negatively. A significant relationship was retained between age and physical training and planning; It has been determined that as the age of the athletes increases, they perceive the behaviors of the coaches more positively. When the evaluations of the individual interpretations of the athletes were examined, significant differences were discovered in the sub-dimensions of discipline and responsibility, trust and forgiveness, respect and honesty, and it was seen those male athletes gave more substantiality to these values than female athletes. It was stated that there were substantive differences in the sub-dimensions of discipline and responsibility, respect and integrity, and it was noticed that the individual values of the athletes who worked with a trainer for 9 or more years were higher than the athletes who worked for 7 and 8 years. Consequently, the positive perception of individual values and trainer attitudes by the national athletes participating, in that case, can be detected as a positive reflection for the athletes. The reflected attitudes of the trainers in the sports environment can affect the morals and attitudes of the athletes. In consequence of this situation preoccupies that there is a relationship between the attitudes of trainers and the value perceptions of the athletes.