Hafif, orta ve şiddetli halluks valgusun kadınlarda diz ağrısı üzerine etkileri
The effects of light, medium and violence hallus valve on knee pain in women
- Tez No: 636118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Halluks valgus ayağın birinci parmağının ayak orta hattına doğru yönelmesi sonucu ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. Bu çalışma halluks valgusu olan kadın bireylerde diz ağrısının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza 18-30 yaş arasındaki 60 birey dahil edilmiştir. Halluks valgus gruplandırmaları Manchester Skalasına göre belirlenmiştir. Manchester Skalasına göre A grubundaki bireyler kontrol grubuna alınmış ve B,C,D grubundaki bireyler çalışma grubuna dahil edilmiştir. Halluks valgus derecesi gonyometre ile ölçülmüş ve bireylerin ayak şekilleri tarafımızca hazırlanan bir form üzerine kaydedilmiştir. Ayak ve diz deformiteleri postür analizi ile değerlendirilmiştir. Bireylerin diz ağrıları WOMAC ile, ayak ağrıları Ayak Fonksiyon İndeksi ile değerlendirilmiştir. Bireylerin sağ ve sol ayak halluks valgus açısı puan düzeyleri ile ayak ağrı düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hallux valgus is a deformity that occurs as a result of the first toe pointing towards the midline of the foot. This study was carried out to evaluate knee pain in women with hallux valvae. 60 individuals between the ages of 18-30 were included in our study. Hallux valgus groupings were determined according to Manchester Scale. According to Manchester Scale, individuals in group A were included in the control group and individuals in group B, C, D were included in the experimental group. Hallux valgus grade was measured by goniometer and the foot shapes of individuals were recorded on a form prepared by us. Foot and knee deformities were evaluated by posture analysis. Knee pain of individuals was evaluated with WOMAC and foot pain was evaluated with Foot Function Index. A positive correlation was found between the right and left foot hallux valgus angle score levels and foot pain levels.