Yabancı dil olarak Arapça öğretim görevlilerinin ölçme değerlendirme yaklaşımları
Measurement and evaluation approaches of Arabic teachers as a foreign language
  1. Tez No: 636117
  2. Yazar: SARA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yabancı dilde ölçme-değerlendirmenin öneminden hareketle yürütülen bu araştırmaya yön veren temel amaç, Arapça hazırlık programlarında eğitim veren öğretim görevlilerinin temel dil becerilerini ölçme-değerlendirme yaklaşımlarını incelemektir. Bu doğrultuda, 2019-2020 eğitim yılında yükseköğretime bağlı üniversitelerin Arapça hazırlık programlarında eğitim vermekte olan 36'sı kadın (%19.7), 147'si erkek (%80.3) 183 öğretim görevlisine ulaşılarak Temel Dil Becerilerini Ölçme-Değerlendirme Teknikleri adlı 4 bölümden oluşan ankete cevap vermeleri istenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin analizi sonucunda, örneklemi oluşturan öğretim görevlilerinin temel dil becerilerini ölçme-değerlendirme yaklaşımlarının yüksek oranda geleneksel yöntemlerle sınırlı kaldığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda, alternatif olduğu saptanan yöntemlerin tercih edilme sıklığının cinsiyet, uyruk ve mezun olunan fakülte gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, dört temel dil becerisini ölçme-değerlendirmede alternatif yöntemleri kullanma eğiliminin Türk öğretim görevlilerine oranla Arap öğretim görevlilerinde daha fazla olduğuna işaret etmiştir. Bununla birlikte, sadece yazma becerisini ölçme-değerlendirmede alternatif yöntemleri tercih etme sıklığının cinsiyete göre farklılık gösterdiği saptanmış olup kadın öğretim görevlilerinde bu eğilimin erkek öğretim görevlilerine oranla daha yüksek olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the importance of measurement and evaluation in a foreign language, the main purpose of guiding this research is to examine the measurement and evaluation approaches of the lecturers who teach in Arabic preparatory programs. Accordingly, a total of 183 lecturers, 36 of whom were women (19.7%) and 147 were men (80.3%), who provided education in Arabic preparatory programs of universities in the 2019-2020 academic year, were reached. The lecturers were asked to answer the questionnaire, which consists of 4 parts, named Basic Language Skills Measurement and Evaluation Techniques. As a result of the analysis of the data obtained within the scope of the study, it was concluded that measurement and evaluation approaches of the lecturers forming the sample are highly limited to traditional methods. At the same time, it has been analyzed whether the frequency of choice of methods identified as alternative varies according to variables such as gender, nationality and graduated faculty. The findings indicate that the tendency to use alternative methods in measurement and evaluation of the four basic language skills is higher in Arabic lecturers than in Turkish lecturers. Furthermore, the frequency of choosing alternative methods in measurement and evaluation of only writing skill was found to differ according to gender, and it was found that this tendency was higher in female lecturers than male lecturers.