Otel işletmelerinde toplam kalite yönetiminde bir araç: Kalite kontrol çemberleri
A Tool in total quality management at hotel organisations: Quality control circles
  1. Tez No: 63613
  2. Yazar: HÜLYA BAĞIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET 1930'lu yıllarda ABD' de istatistiksel kalite kontrolü ile başlayan, 1950' li yıllarda Deming' in Japonya seminerleri ile devam eden ve 1990' lı yıllarda toplam kalite yönetimi ve yaratılan kaliteye uzanan kalite anlayışı günümüzde tüm çağdaş işletmelerde benimsenmesi kaçınılmaz bir yönetim biçimi haline gelmiştir. Üretilen mal ve hizmetlerde kalitenin arttırılmasının ve işletme verimliliğinin yükseltilmesinin tüm çalışanların görevi olduğunu ve sürekli müşteri odaklı hareket biçimini öngören toplam kalite yönetimi ancak bu anlayışa ilişkin ilkelerin açıkça ortaya konması ve araçların en etkin biçimde kullanılması ile başarıya ulaşabilecektir. Toplam kalite yönetimi anlayışının işletmelerde uygulanabilmesi ve belirlenen hedeflere ulaşılabilmesinde en önemli araçlardan biri kalite kontrol çemberleridir. Gönüllülük ilkesine dayalı olarak kurulan, düzenli olarak toplanan, eğitilmiş bir lider başkanlığında iş ile ilgili problemleri özel teknikler yardımı ile tartışma, çözüm önerileri yaratma, bu önerileri üst yönetime sunma ve uygulamaları kontrol etme amacında olan 5- 10 kişi arasında değişen çalışma grupları kalite kontrol çemberleri olarak adlandırılmaktadır. Kalite kontrol çemberleri kalitenin arttırılmasının en etkin yolunun kaliteyi bizzat yaratan çalışanların bu çalışmalara katılmaları olduğundan hareketle meydana getirilmiştir. Motivasyonun arttırılması, işletme verimliliğinin arttırılması ve kalitenin yükselmesi gibi yararlar sağlayan kalite kontrol çemberlerinin otel işletmelerinde uygulanması özellikle önem taşımaktadır. Hizmet sektörü içinde bulunan otel işletmelerinde hizmet kalitesi doğrudan hizmeti sunan personele bağlıdır. Dolayısı ile hizmetlerde kalitenin yaratılmasında çalışanların rolü sanayi işletmelerine göre çok daha önemlidir. Bu nedenle çalışanların bu sürece katılımını sağlayacak kalite kontrol çemberlerinin tesis edilmesi ve işletilmesi zorunludur. Otel işletmelerinde katılım, işbirliği ve yaratıcılık gibi örgütsel özellikleri arttırılmasının en uygun yolu gerçekleştirilecek faaliyetlere cevap verebilecek bir organizasyon yapısı ve prosedürlere sahip olan kalite kontrol çemberleri uygulamasıdır. Bu yolla turistik mal ve hizmetleri yaratanların bu mal ve hizmetlerin üretilme süreçlerine katılımı sağlanacak, gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili önerileri alınacak böylece örgütsel katılım, yaratıcı düşünceyi teşvik ve çalışan - işletme işbirliği en üst düzeye taşınmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Quality Management, starting in the USA as a statistical quality control in 1930, continuing with the seminars of Deming in Japan in 1950's and achieving a quality concept through Total Quality Management in 1990' s, has become an avoidable management style for contemporary businesses. Total Quality Managemen aims; to increase the quality of goods and services, to ensure that an increase in the productivity of organisation is the duities of all employees, and act always customer oriented. Total Quality Management can achieve success if these aims are achieved and principles and means are applied. One of the most important means to achieve the stated objectives and to apply the Total Quality Management concept in organisations is the“Quality Control Circles”. Quality control circles are defined as voluntarily organized group of 5-10 people, meeting regularly, discussing the work related issues under the supervision of a qualified chairman, creating solutions, suggesting the outcomes to upper management and controlling the applications. Quality control circles are set for the idea of one of the best way to increase the quality is the participation of workers themselves and their participation. It is important to apply quality control circles which provides the benefits of increasing motivation, productivity o the organisation and quality, in hotel operations. Service quality in hotel operation which is a service industry, is directly related with the staff providing services. Therefore, the role of service provider in creating the quality is more important in services industry than production industry. In essence, workers must be participated in this process through the quality control circles. In hotel operations, the best way to increase organisational characterisitics such as participation, cooperation and creativity is to apply quality control circles which response to the work activities performed and applied organisational framework and procedures. In this way, participation of workers providing touristic goods and services to the production process will be achieved, their suggestions about the activities will be taken eventually organisational participation, creative thinking and staff-organisation cooperation will be upmost.