Age-related changes and age-independent consistencies in the phenomenological characteristics of autobiographical memories, episodic counterfactuals, and episodic future events
Otobiyografik anıların, karşıolgusal olayların ve epizodik gelecek olayların fenemenolojik özelliklerinde yaşla ilişkili değişiklikler ve yaştan bağımsız tutarlılıklar
- Tez No: 636146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireyler, zamanlarının bir kısmını, deneyimledikleri geçmiş olayları (otobiyografik bellek) hatırlayarak, daha sonra deneyimle ihtimalleri olan gelecek olayları (epizodik gelecek düşüncesi) hayal ederek ya da gerçekleşme ihtimali olup hiç gerçekleşmemiş olayları (karşıolgusal olaylar) hayal ederek geçirirler Bilgimiz dahilinde, bu olay tiplerinin fenomenolojik özellikleri üzerindeki yaşa bağlı farklılıkları inceleyen, 20 ile 80 yaş aralığında, her onluk yaş dilimden katılımcı alarak inceleyen bir geçmiş çalışma bulunmamaktadır. Buna ek olarak, geçmiş olayların alternatifleri karşıolgusal olaylar üzerinde yapılan çalışmalar ile incelenmiş olsa da, gelecek olaylar konusunda her zaman ilk akla gelen olay sorgulanmış, alternatif gelecek olaylar çalışılmamıştır. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bu çalışmanın amacı: a) otobiyografik anılar, karşıolgusal olaylar, gelecekteki olaylar ve gelecekteki alternatif olayların fenomenolojik özelliklerindeki farklılıkları, b) bu olay türlerinin fenomenolojik özelliklerinde yaşa bağlı değişiklikleri ve pozitif geçmiş olaylarda görünen anı tümseği literatürüne katkıda bulunmak amacıyla c) pozitif karşolgusal olaylar anı tümseğinin görülüp görülmediğini, araştırmaktır. Çalışmaya toplamda 90 katılımcı katılmıştır. Her 10 yıllık yaş aralığında eşit sayıda katılımcı olmak üzere, bu katılımcıların 30'u genç yetişkin (20-39 yaşları arasında), 30'u orta yaşlı yetişkin (40-59 yaşları arasında) ve 30'u yaşlı yetişkindir (60-79 yaşları arasında). Her katılımcıya Bellek ve Hayal Edilmiş Olaylar Kitapçığı verilmiştir. Bu kitapçıktaki talimatları izleyerek, tüm katılımcılar olayları yazmış ve daha sonra olayları akıllarında tutarak fenomenolojik soruları yanıtlamıştır. Olay türlerindeki fenomenolojik farklılıklarla ilgili bulgularımız: a) duyusal görüntüler ve mekansal görüntülerde geçmiş olayların derecelendirmelerinin diğer olaylardan daha yüksek olduğunu, b) gelecek olayların ve gelecek alternatif olayların derecelendirmelerinin diğer olay türlerine göre, olumlu duygu değerinin daha yüksek olduğunu, c) karşıolgusal olayların, diğer olaylardan daha az duygusal yoğunlukta değerlendirilmediğini ve d) gelecek olayların ve gelecek alternatif olayların fenomenolojik olarak birbirinden farklı olmadığını göstermiştir. Ayrıca bulgularımız, zamansal mesafe ve olay yaşı hariç, olay tiplerinin fenomenolojik özelliklerinde yaşa bağlı anlamlı bir farklılık olmadığını ve yaş grubu ile olay tipinin olayı isteyerek tekrar etme, zamansal mesafe ve olay yaşı ile etkileşim gösterdiğini ortaya koymuştur. Bulgularımız, 40 yaşın üzerindeki yetişkinlerde sadece olumlu geçmiş olaylar için bir anı tümseği olduğunu göstermiştir. Genel olarak, bulgularımız Gerçeklik-Kaynak-İzleme Kuramı, Zamansal Özdeğerlendirme Kuramı, Karşıolgusal Düşüncenin İşlevsel Kuramı, Sosyo-Duygusal Seçicilik Kuramı ve anı tümseğini açıklayan Kültürel Yaşam Senaryosu ve Yaşam Hikayesi bakış açıları ile tutarlıdır. Bulgularımız Bilişsel Yetenekler, Bilişsel ve Kendilik İmgesi açıklamaları ile ise tutarsızdır. Sonuçlar bu bakış açılarının ışığında tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
Individuals spend some of their time recalling past events that they have experienced (autobiographical memories), envisioning future events that they may later experience (episodic future thinking), or imagining events that could have happened but never did (episodic counterfactuals). To our knowledge, there are no previous studies that investigated age-related differences on phenomenological characteristics of these event types with a wide age range covering every decade from 20s to 80s. Additionally, although the alternatives of past events were investigated with the study of episodic counterfactuals, for future events, always the first event that came to mind was studied, not the other alternative future events. Given all this, the aim of the present study was to investigate: a) whether there are differences in the phenomenological characteristics of the autobiographical memories, episodic counterfactuals, future events, and future alternative events, b) whether there are age-related changes in the phenomenological characteristics of these event types and to contribute to the literature showing a reminiscence bump for positive autobiographical memories, to investigate c) whether the reminiscence bump is observed in positive episodic counterfactuals as well. A total of 90 participants, consisting of 30 younger adults (aged from 20 to 39), 30 middle-aged adults (aged from 40 to 59), and 30 older adults (aged from 60 to 79) with an equal number of participants in each age decade participated in the present study. Each participant was presented the Memory and Imagined Events Booklet. Following instructions in this booklet, all participants wrote down the events and then answered the phenomenological questions and the Centrality of Event Scale (CES) while keeping the events in their mind. Our findings related to phenomenological differences in event types showed that a) the ratings of past events on sensory imagery and spatial imagery were higher than the other events, b) the ratings of future events and future alternative events were higher on positive emotional valence than the other event types, c) the ratings of episodic counterfactuals on emotional intensity were not lower than the other events, and d) future events and future alternative events were not different from each other. Furthermore, our findings showed that there were no significant age-related differences in the phenomenological characteristics of event types, except for temporal distance and age-at-event and that there was an interaction of age group and event type on voluntary rehearsal, temporal distance, and age-at-event. Our findings indicated that there was a reminiscence bump for only positive past events in adults over 40 years old. In general, our findings were consistent with the Reality-Source-Monitoring Framework, Temporal Self-appraisal Theory, Functional Theory of Counterfactual Thinking, Socioemotional Selectivity Theory, and for the reminiscence bump, the Cultural Life Script and the Life Story Accounts. Our findings were inconsistent with the Cognitive Abilities Account, the Cognitive Account, and the Identity-Formation Account. Implications of the findings are discussed within these frameworks