Is inhibition in retrieval induced forgetting automatic or or does it require executive control?
Geri getirme yollu unutma paradigmasındaki ketleme otomatik midir yoksa yürütücü işlev mi gerektirir?
  1. Tez No: 636149
  2. Yazar: CEYDA TÜMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMAY İKİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bazı bilgilerin geri getirilmesi, ilişkili diğer bilgilerin unutulmasına sebebiyet verebilir. Bu olguya geri getirme yollu unutma etkisi denir. Geri getirme yollu unutmanın genelde çalışıldığı paradigmada sırasıyla, öğrenme aşamasında belli kategori-kelime çiftleri çalışılır, geri getirme uygulaması aşamasında seçilen bazı kategorilerden seçilen bazı kelimelerin geri getirilmesi istenir, test aşamasında ise ilk aşamada çalışılan tüm kategori-kelime çiftlerinin hatırlanması istenir. Bu paradigmanın son aşamasında ortaya çıkan hatırlama yollu unutma etkisinde, geri getirme uygulamasında seçilen kategorilerin geri getirilmemiş kelimeleri, hiç geri getirilmemiş kategorilerin kelimelerinden daha iyi hatırlanmaktadır. Bu unutma etkisinin sebebine ilişkin görüşlerden en yaygın olanı, geri getirme aşamasında rakip kelimelerin yol açtığı bozucu etkiye karşı devreye girdiği varsayılan ketlemedir. Bazı araştırmacılar devreye giren bu ketlemenin otomatik olduğunu savunurken (Conway ve Ftenaki, 2003), diğerleri sınırlı kapasiteli yürütücü kontrol işlevlerinden biri olduğunu ileri sürmüştür (Anderson, 2003; Roman ve arkadaşları, 2009). Eğer geri getirme yollu unutmada bahsi geçen ketleme yürütücü işlevlerden kaynaklı ise, bilişsel olarak yorucu bir görevle bu sınırlı kapasitenin kullanılmasının unutma etkisini azaltması ya da ortadan kaldırması beklenir. Bu araştırmanın hipotezi de geri getirme aşaması öncesi katılımcılara yaptırılan yorucu bir görevin, geri getirme aşamasında ketlemenin gerçekleşme olasılığını azaltarak test aşamasındaki unutma etkisini ortadan kaldırmasıdır. Yorucu olması beklenmeyen benzer bir görev verilen kontrol grubunda ise unutma etkisi korunacaktır. Araştırmanın bulguları beklentiler yönünde olmuş ve böylelikle geri getirme yollu unutma paradigmasında devreye giren ketlemenin otomatik olmayıp yürütücü işlevlere dayandığı görüşü desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon that retrieval of information can cause the forgetting of related information is called Retrieval Induced Forgetting (RIF). RIF is usually studied with a paradigm in which certain category-word pairs are first studied in the study phase, then some of the words from some of the categories are retrieved in the retrieval phase and finally all studied category-word pairs are recalled in the test phase. RIF is observed when unstudied words from the studied categories are retrieved worse than the unstudied words from unstudied categories. The widely accepted account of this paradigm asserts that inhibition prevents interference of competitor items during the retrieval phase, which leads to forgetting of these items in the test phase. While some researchers state that inhibition in RIF is automatic (Conway & Ftenaki, 2003), others argue that it is an executive control function that has a limited capacity (Anderson, 2003; Roman et al., 2009). If inhibition in RIF is an executive control function, then a task that will exhaust this limited capacity before the retrieval phase should reduce or eliminate the RIF effect in the test phase. In the present study, we conducted an exhaustive memory inhibition task before the retrieval phase of the RIF paradigm and compared this condition to the one in which the prior task was non-exhaustive. We hypothesized that in the exhaustive condition, inhibition capacity would be reduced due to exhaustion of the executive control system and hence lead to a decline or elimination of the RIF effect. Our results supported executive control-based view for the inhibition mechanism in RIF.