Ankara il merkezinde üretilen kösele çantalar ve özellikleri
Decorative properties of leather (side) bags in the production workshops in Ankara province center
- Tez No: 636148
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
El sanatlarının en önemli değerlerinden biri olan dericilik çok eski bir sanat dalıdır. Tarihin en eski çağlarından beri insanlar dericilikle uğraşmış, üstünde durup geliştirerek ayakkabı, çanta, elbise gibi türlü eşyalar yapmışlardır. Kösele çanta insanlığın ilk zamanlarından beri vardır. Kösele çanta sektörü, dünya pazarındaki yerini koruması, yeni pazarlar oluşturması için uluslararası düzeyde çanta üretimi yapmak zorundadır. Bu hedeflere ulaşması da ancak kaliteli ve özgün tasarımların üretimiyle oluşacaktır. Çünkü gelişen dünyada teknolojinin kullanımının yanı sıra hedeflenen üretimin gerçekleştirilebilmesi iyi kalitede ve özgün tasarımların sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Ankara il merkezinde üretilen kösele çantalar ve özelliklerinin incelendiği bu tezde, Ankara'da bulunan kösele ve kösele ürün satışı yapan işletme sahipleriyle görüşülmüştür. Ankara ilinde üretilen kösele çantaların fotoğrafları sunulmuş, çanta çeşitleri, boyut, araç gereç, teknik, renk, desen ve kompozisyonları incelenerek bilgi formları hazırlanmıştır. Araştırma bulgularına göre kösele çantalarda 32 ürün ele alınmıştır. Kösele çanta çeşitleri; el çantası, kol çantası, postacı çantası, evrak çantası ve portföy çanta olduğu tespit edilmiştir. Yüzey süslemede en çok boyama ve baskı tekniği uygulanmıştır. Kösele çantaların çoğunluğu kahverengi tonlarında ve bitkisel motifler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leatherworking, one of the most important values of handicrafts, is a very old art branch. Since the earliest ages in history, people have been dealing with leather, and they have built and developed various items such as shoes, bags and dresses. The leathery bag has been around since the earliest days of humanity. The leather bag industry has to manufacture bags internationally in order to maintain its position in the world market and to create new markets. Achieving these goals will only occur with the production of quality and original designs. Because, besides the use of technology in the developing world, the realization of the targeted production will be possible by providing original designs with good quality. In this thesis, which examines the leather bags produced in the city center of Ankara and their properties, the owners of the leather and leather products in Ankara were interviewed. Photographs of leathery bags produced in Ankara were presented, and information forms were prepared by examining the bag types, size, tools, techniques, colors, patterns and compositions. According to the research findings, 32 products were handled in leathery bags. Leathery bag types; handbag, sleeve bag, postman bag, briefcase and portfolio bag. Painting and printing techniques are mostly applied in surface decoration. The majority of leathery bags are used in brown tones and floral motifs.