Hemşirelik yüksek okullarında görevli öğretim elemanı ve yönetici hemşirelerin rol algıları ve rol beklentileri
Academic and administrative nurses role perception and role expectation towards own professions
  1. Tez No: 63614
  2. Yazar: SEVİLAY ERCİYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada, akademisyen hemşirelerin, mesleklerine yönelik algı ve beklenti düzeylerini saptamak amaçlanmıştır. Bulgular, geçerliliği ve güvenirliği test edilerek oluşturulan yapılanmış veri aracının değerlendirilmesine dayalı olarak elde edilmiştir. Araştırma, Hemşirelik Yüksek Okullarında görevli eğitici ve yönetici hemşirelerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma raporunun birinci bölümünde, probleme ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Bunun yanısıra problemin anlaşılmasını kolaylaştıracağı düşüncesiyle, örgütlerin yapısı, okul örgütünün işleyişi ve rol kavramının kuramsal boyutu işlenmiştir. İkinci bölümde ise, araştırma konusu ile ilgili yurt içinde ve yurt dışında yapılan benzer yayınlara ve araştırmalara yer verilmiştir. Ayrıca yine bu bölümde, hemşirelik mesleğine ve eğitimine yönelik problemlerin daha doğru değerlendirilebilmesi amacıyla, hemşirelik mesleğini tanıtıcı bilgilerle birlikte, hemşirelik eğitiminin tarihsel gelişimi özetlenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, araştırma modeline, örnekleme, araştırmanın organizasyonuna, uygulanmasına, verilerin değerlendirilmesine ve uygulanan istatistiksel yöntemlere ilişkin bilgiler verilmiştir Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir : î. Katılımcıların, hemşirelik mesleğine yönelik beklenti puanlan algı puanlarından daha yüksektir. 2. Katılımcıların bulundukları konuma göre (eğitici-yönetici), algı ve beklenti puanlan arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 3. Akademisyenlerin, hemşirelik mesleğine yönelik algılarında, değişkenler açısından tek anlamlı ilişki meslek örgütüne üyelik durumlarında, beklenti düzeyinde ise akademik unvan değişkeninde bulunmuştur. 4. Yönetici katılımcıların kişisel ve kurumsal değişkenler açısından; algı düzeyinde anlamlı ilişki bulunan, branş, THD üyeliği, eğitim özgeçmişi ve SCI yayını değişkenleridir. Eğitici katılımcıîardaki değişkenlerde, algı düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır. 5. Yönetici katılımcıların, beklenti düzeyinde kişisel ve kurumsal değişkenler açısından; anlamlı bulunan, akademik unvan ve kurumun yabana yayına abonelik olanakları değişkenleri olduğu saptanmıştır. Eğitici katılımcıların, beklenti düzeyindeki tek anlamlı ilişki, kurumun yabancı yayma abonelik olanakları değişkeninde bulunmuştur. -in-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to determine academician nurses levels of perception and expectation relating to their profession. Results have been obtained from evaluation of structured data questionnaire prepare through testing of its validty and reliability. Educator and administrator nurses of Nursing Faculties have been participated to the investigation. In the first chapter of the research report, information on the problem was given. In addition to that, structure of organization and theoritical dimension of role concept have been dealt with for making the problem easily understandible. Related publication on research subject issued in Turkey and at abroud have been given in the second chapter. Furthermore, expecting that they will asist to the evaluation of problems relating to nursing and nursing education, explanatory information about nursing and historical development of nursing practices and education have been summarized in that chapter. The third chapter of report includes information on the model of research, methods of research, population of research, exemplifying, discussion interpretation of data by statistical methods. Results procured from the research can be summarized as follows : 1. Expectation points relating to nursing of the participants are higher than perception points relating to nursing. 2. Considering of the position of participants (educator-administrator), a significant relation could not be found between the perception and expectation levels. 3. Considering of the variables for perception of academicians relating to nursing the only significant relation is membership of the profession organization and for expectation it is academic position variable. 4. Regarding of individual and institutional variables, the meaningful variables for perception level of administrator participants are branch, membership of profession organization, educational background and SCI publications. There exists no significant difference at the variables for perception level of educator participants. 5. In consideration of individual and institutional varibles for expectation degree of administrator participants, academic position and subscription possibility to the foreign -IV-publications have been determined as the meaningful variables. The only significant relation for expectation level of educator participants is the subscription to the foreign publication variable. -V-