Tarkovski sineması: Etik ve estetik açıdan bir inceleme
  1. Tez No: 63616
  2. Yazar: SADIK BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışma ünlü Rus yönetmen Andrei Tarkovski'nin fîlmlerininin etik ve estetik bağlamda bir okuma denemesidir. Andrei Tarkovski'nin filmleri ve diğer metinleri ayrıca onun üzerine kaleme alınan metinler ile söyleşiler incelenerek onun sinema sanatına kazandırdığı etik ve estetik bağlam bilimsel bakış açısıyla irdelenip çözümlenmiştir. Bunu yaparken sinema sanatının anlam ve anlatım haritalarının doğru ve bilimsel çizimine katkıda bulunmayı amaçladım. Sinema sanatının yaratıcı yönetmenlerinden Andrei Tarkovski'nin duruşunu hayat karşısında tavır alışını ve bunların filmlerindeki yansımalarım anlamlandırarak, doğru okunmasına katkıda bulunmayı umuyorum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is a new kind of re-reading of Tarkovski's films according to the cinema ethics and aesthetics. His films, essays, critics and interviews have been langly reviewed an his contribution to the film art aud film aesthetics evaluated with a scieutific approach. For doing this, the researcher standed at the true side of film theories and film art. Thesis also deals with the reflections of Tarkovski's films and his manner towards life and relegion. It will also contribute to the true reading of Tarkovski's films.