Fen eğitiminde çevrimiçi uygulama kullanımının ve velilere verilen anlık bildirimlerin öğrencilerin akademik başarılarına ve kalıcılığına etkisi
The effect of online application use in science education and immediate notifications given to parents on academic success and permanentity of students
- Tez No: 636157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA PEKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı fen eğitiminde çevrimiçi uygulama kullanımının ve velilere verilen anlık bildirimlerin öğrencilerin akademik başarılarına ve kalıcılığına etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda karma desen olarak yürütülen araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu il merkezinde bulunan bir ortaokulda üç farklı sınıfta öğrenim gören toplam 95 beşinci sınıf öğrencisi ve 27 veli oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunu araştırmacı tarafından hazırlanan başarı ve kalıcılık testi oluştururken, nitel boyutunu deney grubu öğrencileri ve velileri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır. Başarı testinin KR-20 güvenirlik katsayısının 0.81 olduğu belirlenmiştir. Nicel verilerin analizi SPSS programı kullanılarak ANOVA testi ile gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çevrimiçi uygulama kullanımının ve velilere verilen anlık bildirimlerin öğrencilerin akademik başarısını ve kalıcılığını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin velilerine verilen anlık bildirimlerden memnun oldukları, bildirimlerin öğrencilerin derse olan ilgisini artırdığı ve fen bilimleri dersine yönelik davranışlarını olumlu şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Benzer şekilde velilerin de anlık bildirimlerden memnun oldukları, velilere göre öğrencilerin özellikle evde derse karşı davranış ve tutumlarında olumlu yönde değişiklikler meydana getirdiği tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, aile katılımında çevrimiçi uygulamaların kullanımının artırılması için velilerin bilgilendirilmesi ve teşvik edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT; The aim of this study is to determine the effect of online application use in science education and the instant notifications given to parents on students' academic success and permanence. For this purpose, the study group of the research, which is carried out as a mixed pattern, consists of 95 fifth grade students and 27 parents who study in three different classes in a secondary school in the city center of Kastamonu. While the quantitative dimension of the research is the success and permanence test prepared by the researcher, the qualitative dimension consists of the semi-structured interviews with the students and their parents. The KR-20 reliability coefficient of the success test was determined to be 0.81. Analysis of the quantitative data was carried out with the ANOVA test using the SPSS program. Descriptive analysis method was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was determined that instant notifications given to parents through online application had a positive effect on students' academic success. In addition, it was determined that the students were satisfied with the instant notifications given to their parents, the notifications increased the motivation of the students and positively affected their attitudes and behaviors towards the Science course. Similarly, it has been determined that parents are satisfied with the instant notifications and according to the parents, positive changes in the students' behavior and attitudes towards the course, especially at home. In line with the results obtained in the research, it has been suggested to inform and encourage teachers and parents to increase the use of online applications in family participation.