Tarkovski sineması
The Films of Tarkovsky
  1. Tez No: 127722
  2. Yazar: MOLDİYAR YERGEBEKOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında ünlü Rus/Sovyet yönetmen Andrei Tarkovski'nin filmleri etik ve estetik açıdan incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümü Tarkovski'nin karakterlerini ele alarak yönetmenin dünya görüşünü; ikinci bölümü ise Tarkovski'nin kuramsal çalışmalarını ve çalışma yöntemlerini inceleyerek sinemasal üslubunu ortaya koymaktadır. Tezde, Tarkovski hakkında yazılan bilimsel araştırmalar ve eserler, makaleler ve söyleşilerden faydalanılarak, bilimsel bakış açısıyla irdelenip çözümlenmiştir. Bunlarla beraber çalışmada bazı hususlara (yönetmenin hayatı ve Rus felsefesinin gelişimi vb) önem verilerek, Tarkovski Sineması'nın doğru okunmasına yön verilmiştir. 116
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the thesis is to research the great Russian / Soviet director Andrey Tarkovsky's films from the aesthetic and ethical point of view. In the first part an attempt has been made to express his point of view through the characters he created. And in the second part his film style is explained by analysing his theoretical works and methods. In the thesis, all the scientific researches, works, articles and interviews about him have been used to understand and to criticize his films with a scientific point of view. 117