Beton ve asfalt yolların dayanım, dayanıklılık (durabilite)ve maliyet değişimlerinin karşılaştırılması: Trabzon örneği
Comparison of strength, durability and cost changes of concrete and asphalt roads: Example of Trabzon
- Tez No: 636179
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Trabzon ilindeki beton yolların asfalt yollara göre dayanım, dayanıklılık ve maliyet açısından karşılaştırılmıştır. Trabzon'da 20-25 yıldır hizmet veren beton yollar bulunmakta iken, asfalt yollar 3 yıl dahi aynı durumunu koruyamamaktadır. Bu durum işletme giderleri açısından ek yük getirmektedir. Örnek olarak Tonya Merkez Kaleönü Mahallesi-Çayıriçi-Kalınçam-Erikbeli-Kadırga Yaylası boyunca uzanan 36,2 km'lik yol hattı seçilmiştir. Bu hat birbiri ardınca uzanan aynı arazi, iklim koşulları ve trafik yükü altındaki beton ve asfalt yollardan oluşmaktadır. Yol boyunca kaplamalardan karot numuneleri alınmış, labaratuvar ortamında deneyler uygulanmıştır. Beton numunelerinin deney sonuçları şartname limitlerini karşılamakta iken, asfalt numuneleri karşılayamamıştır. Ayrıca Trabzon'da yapılan beton ve asfalt kaplamalı yolların yıllara göre maliyet değişimleri incelenmiştir. Bunun için Trabzon Büyükşehir Belediyesi plentinde üretilen beton ve asfaltın birim fiyatı ile Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM)'nün birim fiyatlarından yararlanılmıştır. Betonun birim fiyatı doğrusal, asfalt (BSK) birim fiyatı ise eksponansiyel artışlar göstermiştir. 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde belediye tarafından yapılan ve yaptırılan imalatların içinde asfaltın ortalama birim maliyetinin, betona göre %13,4 daha fazla olduğu görülmüştür. Trabzonda uygulanan asfalt ve beton yol tasarımlarına göre 1 km yol için, belediye plenti birim fiyatları ile asfalt yolun beton yola göre ilk yapım maliyeti %37,65, 20 yıllık maliyetleri ise %160 oranında daha fazla olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, concrete roads in Trabzon province were compared in terms of strength, durability and cost compared to asphalt roads. While there are concrete roads that have been serving for 20-25 years in Trabzon, asphalt roads cannot maintain the same condition even for 3 years. This situation creates an additional burden in terms of operating expenses. As an example, a 36.2 km road line along the Tonya Merkez Kaleönü District-Çayıriçi-Kalınçam-Erikbeli-Kadırga Plateau was chosen. This line consists of the same terrain, climatic conditions, and concrete and asphalt roads under traffic load. Core samples were taken from the pavements along the way and experiments were carried out in the laboratory environment. While the test results of concrete samples meet the specification limits, asphalt samples could not meet. In addition, the cost changes of concrete and asphalt paved roads constructed in Trabzon are examined. For this, unit price of concrete and asphalt produced in Trabzon Metropolitan Municipality plant and unit prices of General Directorate of Highways (KGM) were used. The unit price of concrete is linear, and the asphalt (BSK) unit price has increased exponentially. It was observed that the average unit cost of asphalt was 13.4% higher than the concrete among the productions made and built by the municipality in the period covering 2014-2018. According to the asphalt and concrete road designs implemented in Trabzon, it has been demonstrated that the municipal plant unit prices and the first construction cost of the asphalt road are 37.65% and the annual costs of 160% are higher than the concrete road.