The effects of autocratic leadership on employee outcomes
Otokratik liderliğin çalışan sonuçlarına etkileri
  1. Tez No: 636180
  2. Yazar: CAN ERERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Direktif tarz bir liderlik stili olan ve liderlerin karar verme ve çalışan performansı konularında tüm sorumluluğu alması ile kavramlaştırılan bir liderlik stili olan otokratik liderlik, özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında çok popülerdi. Bu tezin ana amacı, literatürde üzerinde az çalışma bulunan otokratik liderliğin duygusal, bilişsel ve davranışsal çalışan sonuçları üzerindeki etkilerini anlamak ve bu etkileşimlerin hangi ara bulucu değişkenler tarafından etkilendiğini araştırmaktır. 202 lider ve bu liderlerin 202 direkt çalışanından veri toplanması sonucu otokratik liderliğin çalışanların duygusal, bilişsel ve davranışsal sonuçları üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Şu ana kadar otokratik liderlik ve çalışan sonuçlarına doğrusal bir ilişki yoluyla bakan liderlik alanının aksine, sosyal hiyerarşi teorisi ışığında otokratik liderlik ve çalışan sonuçlarının ilişkisini eğrisel bir yaklaşım ile incelemenin önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda tez, otokratik liderlik ve duygusal, bilişsel ve davranışsal çalışan sonuçlarının arasındaki ilişkiye eğrisel bir yaklaşım ile bakarak; otokratik liderliğin düşük, orta ve yüksek hallerinde bu etkileri ve çalışan sonuçlarını inceleme şansı bulmuştur. Tezin sonuçları, otokratik liderlik ve negatif duygusal sonuçlar arasındaki eğrisel ilişkiyi tam olarak desteklemektedir. Ek olarak tez, otokratik liderlik ve duygusal, bilişsel ve davranışsal sonuçlar arasındaki eğrisel ilişkiyi kısmi olarak desteklemektedir. Aynı zamanda tez sonuçları, sosyal karşılaştırmaya bağlı lider-çalışan ilişkisi ve hissedilen organizasyon desteğinin ara bulucu değişken görevlerini kısmi olarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Autocratic leadership, which is a directive style of leadership based on the conceptualization where leaders take all responsibility for decisions and subordinate performance, was a very popular topic within the leadership field after World War II. The main aim of this research is to explore the under-studied topic of Autocratic Leadership and its effects on emotional, cognitive and behavioral employee outcomes, and understand the boundary conditions in which these relationships operate. By collecting data from 202 leaders and 202 of their immediate subordinates, the effects of autocratic leadership on employee's emotional, cognitive and behavioral outcomes were measured. Contrary to the approach of the field in examining autocratic leadership by looking at the linear relationships, by utilizing social hierarchy theory, this study reveals the importance of investigating autocratic leadership from a curvilinear relationship standpoint. In this context, this research investigates the curvilinear relationships between autocratic leadership and employee outcomes, which provides the option to look at the outcomes for low, moderate, and high levels of autocratic leadership. The results show support for the idea that the outcomes of autocratic leadership change depending on the amount of autocratic leadership present in the situation, and support for the idea that the construct has different effects on emotional, cognitive and behavioral outcomes. The moderating effects of LMXSC and perceived organizational support on these relationships is also partially supported by the results.