Sağlık çalışanlarında örgütsel miyopi ve tükenmişlik sendromu ilişkisi
The relationship between organizational myopy and burnout syndrome in healthcare workers
- Tez No: 636181
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının örgütsel miyopi ve tükenmişlik sendromu varlığını değerlendirmek ve ikisi arasındaki ilişki durumunu incelemek amacıyla 276 kamu hastanesi, 155 özel hastane ve 144 özel SGK anlaşmalı özel üniversite hastanesi olmak üzere toplam 575 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini öğrenmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgiler Formu kullanılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Örgütsel Körlük Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde parametrik (t-test, Annona, korelasyon) test ölçümleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; evli sağlık çalışanlarının sektörü daha durağan bulduğu ve yaptıkları işi daha rutin yapma eğiliminde oldukları saptanmıştır. Hemşirelerin doktorlara göre sektörü daha durağan bulduğu ve servis çalışanlarında poliklinik çalışanlarına göre miyopi fazla görülmüştür. Kamu hastanesi çalışanlarında özel hastane çalışanlarına göre duygusal tükenme ve kişisel başarıda düşüklük fazla saptanmıştır. Evli sağlık çalışanlarında bekarlara kıyasla duyarsızlaşma yüksek düzeyde belirlenmiştir. Mesleğini istemeyerek yapan sağlık çalışanlarının hem örgütsel miyopi hem de tükenmişlik sendromuna meyilleri yüksek saptanmıştır. Duyarsızlaşma ile işin rutinlik derecesi arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with a total of 575 healthcare workers from 276 public hospitals, 155 private hospitals and 144 SGK contracted private university hospitals, in order to assess the presence of organizational myopia and burnout syndrome of health workers and to examine the relationship status between them. The Personal Information Form developed by the researcher was used to learn about the sociodemographic characteristics of the participants. Organizational Blindness Scale and Maslach Burnout Scale were used as measuring tools in the study. Parametric (t-test, Annona, correlation) test measurements were performed in the analysis of the data obtained. As a result of the analysis, married healthcare workers found the sector more stagnant and tended to do their work more routinely. Nurses found the sector more stagnant than doctors, and myopia was seen more in nurses compared to outpatient staff. The emotional exhaustion and personal success were found to be much lower in public hospital employees compared to private hospital employees. The insensitiveness in married health care workers was found to be higher compared to single workers. Health care workers who did their job unwillingly were found to have high spread strain on both organizational myopia and burnout syndrome. A relationship between insensitiveness and degree of work routines was found.