Ücretlerin sosyal finans aracı olarak vergilendirilmesi
The Taxation of the wage as a tool of social finance
  1. Tez No: 63618
  2. Yazar: METİN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
ÖZET“Ücretin Sosyal Finansman Aracı Olarak Vergilendirilmesi”adlı bu çalışmada öncelikle ücretin gerçek kişilerin çalışmalarının özü olan insan yapısı ele alınmıştır. Çalışmanın oluşumu ele alınmıştır, insanın çalışmasını başkasının adına yapmasının ekonomik karşılığı olan ücretin konusu içinde ücretin : -Kavramı, - Ekonomik Kavramı, - Sosyal Kapsamı, - Mali Kapsamı, ele alınmıştır. Ekonomik kapsam yönünden ücretin de diğer kâr ve rant gibi : - hızlandıran, -çarpan, etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma ile ayrıca kamusal vergileme kavramına karşın sosyal vergileme kavramı ele alınmış ve incelenmiştir. Sosyal vergileme de mevcut kamusal vergileme düzeninin bazı öğeleri benimsenirken, bunlara yeni bazı unsurlar da ilave edilmiştir.Bu çalışma ile ücretin tıpkı kamusal vergilemede olduğu gibi sosyal vergilemede de olduğu gibi vergilendiği belirlenmiştir. Sosyal vergileme düzeninde de mükellef vergi borcunu hiç bir baskı olmaksızın, direkt olarak ödeyebileceği vurgulanmıştır. Nihayet sosyal vergilemenin oluşabilmesi için - Ekonomik, - Sosyal, -Mali, alt yapıların oluşmasının gerektiği ele alınmış ve detaylı olarak incelenmeğe çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this particular study called“The Taxation of the Wage as a Tool of Social Finance”, primarily human structure the essential of real persons work has been elaborated along with the work phenomenon. For the wage concept; the economic vaiue of one's working on behaif of others, its; -concept, - economic concept, - financial concept have been considered. It has been determined that, due to economic concept, wage has; - accelerating, - multiple effects as profit and unearned income both have. Within this study, along with public taxation, social taxation concept has been considered and elaborated. In social taxation while considering some of the present taxation system's components, new conponents have been added. Furthermore it has been determined that wage is being taxed in social taxation just as in public taxation. It has also been argued that the taxpayer may pay his/her tax debt under no constreints as is the case in social taxation. As a last remark, for the formation of social taxation it has been pointed out that formation of - economic, - social, - finance substructures is essential where this concept has been eleborated in details. m