Viyolonsele başlarken çalgı tekniği için gerekli olan temel metotların dökümü ve bunların analizi
The Necessary basic methods for the instruments technic for the new beginners of violoncello and their analyses
  1. Tez No: 63622
  2. Yazar: MÜMTAZ HAKAN SAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. EROL ŞEKERAMBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Dört bölümden oluşan yüksek lisans tezimin girişinde ilk olarak viyolonsel tanıtılarak, ardından birinci bölümde temel başlangıç metotları ve viyolonsel eğitimine yardımcı kaynakların yazarlarının özgeçmişlerine yer verilmiştir. Viyolonsel eğitimi sırasında uygulanan temel başlangıç metotlarının dökümü, bunların içeriklerinin ayrıntılı olarak incelenmesi ve bu metotların eğitim yöntemleri, zayıf ve tutarlı yönleri üzerine eleştiri ve görüşlerim ikinci bölümde ele alınmış, her bir metotun öncelikle öğretim sistemi ve teknikleri üzerinde durularak, metotun geneli hakkında okuyucunun bilgi edinmesi amaçlanmıştır. En çok bilinen temel metotların yanısıra, az bilinenlerin de tanıtılıp incelenmesiyle oluşan bu bölümde; L. ABBIATE, F. ANTAL, J.J.F. DOTZAUER, L.R. FEUILLARD, F.A. KUMMER, S.LEE, L.N. MARDEROVSKİY, R.YE. SPAJNİKOV, C. SCHRODER, D. SVIRKIS, S. SUZUKI, J. WERNER gibi viyolonsel pedagoglarının yaratılan ele alınmaktadır. Üçüncü bölüm ise viyolonsel eğitiminin vazgeçilmez unsurlarından olan gelişime yardıma nitelikteki etüt, alıştırma ve piyano eşlikli albümlerin genel anlamda tanıtımı ve incelenmesini ortaya koymakta, başlangıç eğitiminin sadece temel metotlarla yürütülmemesi gerektiği üzerine dikkat çekilmektedir. Viyolonsel eğitiminin ve başlangıç metotlarının daha yararlı ve verimli olabilmesi için gerekli önerilere de yer verdiğim araştırmamı, geniş bir kaynakça ile destekleyip, kendi alanında eksiksiz olabilmesini amaçlamış bulunmaktayım. Mümtaz Hakan SAKAR, 1997. İZMlR VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the introduction of my master degree thesis, first of all, I introduced the instrument“violoncello”. As you can see, this work is divided into four chapters and just after the“introduction”section, in the first chapter, I wrote the biographies of the authors and composers of the basic beginning methods and secondary degree assisting books that are very much helpful for violoncello education. In the second chapter, I listed all the basic beginning methods which are applied through the violoncello education by the teacher and carefully examined their contents. Also I tried to give my personal opinions and ideas about these methods educational ways and of course the weakest and strongest sides of them. My criticism about these books are supported by studying on their technical directions and systematic sides. I wanted to give enough information about these methods and books to the reader of this thesis by giving necessary knowledges. In this chapter the well-known basic methods and the methods which are not so much close to violoncello teachers in Turkey are studied together. These violoncello pedagogs that their methods and creatings are examined in this work are L. Abbiate, F. Antal, J. J. F. Dotzauer, L. R. Feuillard, F. A. Kummer, S. Lee, L. N. Marderovsky, R. Sapojnikov, C. Schroder, D. Svirkis, S. Suzuki, J. Werner. Third chapter is about etudes, exercises and albums with piano accompaniments which are auxiliary quality for the improvement of violoncello education and all of these are introduced to the reader by the writer of the thesis. By this chapter payed attention that violoncello education must not be structured only on the basic methods; the teacher have to use the secondary ones together with them. I gave some offers for a better and useful violoncello education and of course for a better evaluate of the basic methods. I supported my work with an extensive source and tried to write a complete thesis with aiming to form a best one in the violoncello education area. Mümtaz Hakan SAKAR, 1997. İZMİR VIII