Tam zamanında üretim ve bir istatistiksel uygulama
Just in time and a statistical application
- Tez No: 63623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Günümüzde bir ülke ekonomisinin can damarını teşkil eden üretim sektörü, gerek mal gerekse hizmet üretimi olsun, önemini arttırarak sürdürmektedir. Artan rekabet ortamında, üretime verimliliğin, üretkenliğin ve kalitenin yükseltilmesi zorunluluğu işletmeleri üretim sistemlerinin daha titiz ve bilimsel olarak analizine, planlanmasına ve kontroluna doğru yönelmiştir. Bu ortamda, ortaya çıkan yeni yaklaşımlardan biri olan Tam Zamanında Üretim sistemi, II. Dünya savaşından sonra Japonya'da uygulanmaya başlayan, stok maliyetini en aza indirgeyerek kaliteyi maksimum noktaya getirmeye çalışan bir sistemdir. Tam zamanında üretim, gereken miktarda, gereken zamanda ve gereken yerde ve istenilen kalitede üretim yapma felsefesi üzerine kurulu bir sistemdir. Tam zamanında üretim yaklaşımında amaç, ürün ya da süreçte sürekli iyileştirmeler yapma çabasının yerleştirilmesidir. Bu çalışmada ülkemiz için yeni bir sistem olan tam zamanında üretim sistemi bütün yönleriyle ele alınmış ve işletmelerde uygulanabilirliği gösterilmeye çalışılmıştır. Sonuçta, Opel Türkiye Ltd.Şti'nde tam zamanında üretim sistemi uygulanışı aşamalar halinde açıklanmıştır. Be çalışmada Opel Türkiye ' de tam zamanında üretim sisteminin kullanımı ile üretimde V karmaşıklığın giderildiği, maliyetlerin önemli düzeyde azaltıldığı ve kalitenin en üst düzeyde gerçekleştiği gösterilmeye çalışılmıştır.. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, one of the most important sector in an economy is the production sector, the importance 3f goods and services sectors are increasing at a fastly every day. Until today, competitire conditions, îfficiency, productivity and quality of production, forced the firms to put more emphasis on production systems.Therefore, the firms are more interested in scientific analysis, planning and controlling of the heir production systems. As a result, one of the newest approaches is“ Just In Time ( JIT )”production system which jmerged after WWII in Japan and aims to decrease the inventory cost and maximize the quality. The jhilosophy of this approach is to produce the necessary amount of production, when and where needed rt the required quality. The aims of JIT is to improve the product and the process continously.The aim jf this study is to investigate JIT as a new approach for Turkey in all aspects and analyze its ipplicability for firms. In this study, implementation of JIT at Opel Türkiye Ltd. Şti. is examined at different levels. \s a result, thiSlstudy may improves that, by using JIT, the complexity and cost of production can lecreased and in front of this quality can increased. VI