Doğu Anadolu halk türkülerinin viyolonsel eğitimiaçısından incelenmesi ve repertuvar çalışması
An analysis of East Anatolian folk songs in terms of celloeducation and repertoire development
- Tez No: 950629
- Danışmanlar: DOÇ. TANER TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın amacı, eğitim fakültelerinin güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarında viyolonsel eğitimi veren öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda; viyolonsel eğitiminde kullanılabilecek Doğu Anadolu halk türküleriyle ilgili özellikleri belirlemek, bu türkülerin teknik ve müzikal açıdan viyolonsele uyarlanma sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurları ortaya koymak ve viyolonsel eğitimine uygun bir Doğu Anadolu türküleri repertuvarı oluşturmaktır. Bu bağlamda, hem yerel müzik kültürünün çalgı eğitimine entegrasyonu hem de viyolonsel öğrencileri için zengin ve kültürel açıdan anlamlı bir öğretim materyali geliştirilmesi hedeflenmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler doküman analizi yöntemi ile TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) arşivinde yer alan Doğu Anadolu Bölgesi'ne ait 1060 türkü sistematik olarak taranmış aynı zamanda konuyla ilgili alan uzmanlarıyla yapılan görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Eğitim fakültelerinin güzel sanatlar eğitimi bölümü Müzik eğitimi anabilim dallarında viyolonsel eğitimi veren 14 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş, tablolar halinde gösterilmiştir. Araştırmada, viyolonsel eğitiminde kullanılacak halk türkülerinin seçiminde, öncelikle bu eserlerin viyolonselin teknik ve müzikal özelliklerine uygun olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Makam, usul ve ses sınırları gibi müzikal ögelerin, öğrencilerin seviyelerine uygun olacak biçimde; kolaydan zora doğru bir düzende ve viyolonsel öğretim programının hedef kazanımları doğrultusunda belirlenmesinin önem taşıdığı belirlenmiştir. Ayrıca, türkülerin viyolonsele uyarlanması sürecinde fa anahtarının tercih edilmesi, karar seslerinin re, mi ve la olmasının uygun olacağı ve nota üzerinde parmak numaraları ile pozisyon göstergelerinin öğrenci düzeyine göre belirtilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, Doğu Anadolu yöresine ait halk türküleri arasından uzman görüşleri temel alınarak 14 türkü seçilmiş ve viyolonsel eğitimi için uygun biçimde uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the characteristics of Eastern Anatolian folk songs in cello education, identify the elements that should be considered in the technical and musical adaptation of these songs to cello education, and highlight the elements that should be considered in the adaptation process. To identify the characteristics of Eastern Anatolian folk songs in cello education, to highlight the elements that need to be considered in the process of adapting these songs to the cello from a technical and musical perspective, and to create a repertoire of Eastern Anatolian songs suitable for cello education. In this context, the aim is to create a rich and culturally meaningful teaching material for both local music culture and cello education. The case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The data were obtained through document analysis of 1,060 Eastern Anatolian folk songs systematically scanned from the TRT (Turkish Radio and Television Corporation) archives, as well as through interviews with relevant experts in the field. The study presentation consists of 14 faculty members who teach cello in the music education departments of the fine arts education sections of education faculties. The data obtained in the study were analyzed using content analysis and are presented in tables. In the study, it was determined that the selection of folk songs to be used in cello education should first and foremost be suitable for the technical and musical characteristics of the cello. It was determined that elements such as mode, rhythm, and pitch limits should be appropriate for the levels, arranged from easy to difficult, and that it is important to determine the target outcomes of celloeducation. Additionally, it was determined in detail that the key of Fa should be preferred in theprocess of adapting folk songs to the cello, that the decision notes could be re-adjusted to Mi and La as appropriate, and that the performance should be indicated on the sheet music with finger numbers according to the student's level. In this context, 14 folk songs from the Eastern Anatolia region were selected as the basis for specialization and adapted appropriately for cello education.