Çok partili hayata geçiş ve sonrasında Çankırı: Eğitim, kültür, siyasi ve sosyal hayat (1946-1960)
Transition to multiparty life and Çankırı afterwards: Education, culture, political and social life (1946-1960)
- Tez No: 636224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Cumhuriyet tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olan çok partili hayata geçiş, Türkiye'de birçok dinamikleri değiştiren bir süreçtir. Bu sürecin Türkiye'de olduğu kadar Çankırı'da da nasıl yansıdığı çalışmada ele alınmıştır. Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 1946 yılına kadar olan Çankırı tarihi genel hatları ile açıklanmıştır. Birinci bölümde Çankırı'nın idari yapısı ve değişimleri ile siyasi hayat başlıkları ele alınmıştır. İdari yapı içerisinde ilçe, bucak, köy teşkilatındaki değişimler, 1946-1960 arasında görev yapan Çankırı valileri ve faaliyetleri ele alınmıştır. Siyasi hayat adı altında Türkiye'de çok partili hayata geçiş süreci ve çalışmamızın zaman aralığında gerçekleşen seçimlerin Türkiye ve Çankırı sonuçları ile Çankırı milletvekillerinin Meclis faaliyetleri incelenmiştir. 27 Mayıs 1960 darbesinin Çankırı'ya yansıması, 1961 anayasa oylaması ve genel seçimi de bölüm içinde ele alınarak sonraki sürecin nasıl ilerlediği hakkında çıkarımlar yapılmıştır. İkinci bölümde Çankırı'da eğitim ve nüfus, CHP ve DP dönemi olarakayrı başlıklandırılmış olup yapılan faaliyetler ve istatistik verileri ışığında, hem kendi içerisinde hem de karşılaştırılarak ele alınmıştır. Üçüncü bölüm Çankırı'da sosyo-kültürel hayat başlığı altında sağlık, ulaşım, dernekler, sinema ve tiyatro, spor ve doğal afetler konuları içinde yaşanan değişim ve gelişimleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Transition to multi-party life, which is the beginning of a new era in the history of the Republic, is a process that changes many dynamics in Turkey. In this study, how this process is reflected on Çankırı as well as in Turkey is addressed. The thesis consists of an introduction part and three chapters. The history of Çankırı until 1946 is explained in the introduction section in a general manner. In the first chapter, the administrative structure and changes as well as the political life of Çankırı were discussed. Within the administrative structure, changes in district, subdistrict, village organization, Çankırı governors serving between 1946-1960 and their activities were discussed. Regarding the political life in Turkey, this study examines the transition process to a multi-party system in the country, and the results of the elections carried out during the time interval of the study for Turkey and Çankırı province, as well as the activities of Çankırı MPs in the Parliament The reflection of the 27 May 1960 coup on Çankırı, the 1961 constitutional vote and the general election were also covered in the chapter, and inferences were made about how the next process progressed. In the second chapter, education and population in Çankırı are titled separately as CHP and DP period and in the light of the activities and statistical data carried out, they are handled both within and by comparison. The third section covers the changes and developments in health, transportation, associations, cinema and theater, sports and natural disasters under the title of socio-cultural life in Çankırı.