Biyomimikrinin tekstil tasarımındaki yeri ve kumaş tasarım uygulamaları
- Tez No: 636232
- Danışmanlar: DOÇ. LEYLA ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünya nüfusunun hızla artışı kaynakların gittikçe yetersiz kalmasına neden olmuştur. Değişen bu dengeye uyum sağlamak için toplumlar sürdürülebilir doğal çözümler üretmeye yönelmişlerdir. Doğanın ileri tasarım yeteneğiyle elde ettiği çözümleri kullanmak biyomimikrinin temel ilkesidir. Doğa, bir problemi çözerken en pratik yolu seçmekte ve bunu yaparken hiçbir şeyi boşa harcamamaktadır. Doğadaki bu dönüştürülebilirlik, problemlere sürdürülebilir çözüm yolları arayışlarında en iyi kılavuzdur. Biyomimikrinin Tekstil Tasarımındaki Yeri Ve Kumaş Tasarım Uygulamaları tez başlığı altında, Birinci bölümde, biyomimikri kavramının doğuşu, gelişimi ve yeni oluşumlarla evrimleşme süreci incelenmiştir. Literatür araştırmalarında biyomimikri kavramının tarihsel sürecine az yer verildiği gözlemlenmiş, bu konuda geniş bir kaynak taraması yapılarak ele alınan kavramın, Antik Çağ'dan başlayarak günümüz Endüstri 4.0 Sanayi Devirimi'ne kadar olan tarihsel gelişimi ve teorik kapsamı ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, biyomimikri kavramın biyoloji ve tasarım alanlarında sahip olduğu yer, sürdürülebilirlik ve yaratıcılık kavramları altındaki potansiyel rolü incelenmiştir. Tekstil tasarımı alanında yapılan biyomimikri tasarımları ayrı bir başlık altında toplanarak tasarım sürecini etkileyen biyomimikri süreçlerine (form, işlev ve süreç), izlenen yöntem ve stratejilere değinilmiş, bu alanda yapılan örneklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, biyomimikrinin doğayı taklit ederken izlenen üç seviyeden (form, işlev, süreç) yola çıkılmış ve bir canlının biyolojik özelliği tasarıma ilham kaynağı olmuştur. Farklı pH değerlerinde farklı renk tonunda çiçek veren ortanca (Hydrangea macrophylla), tasarımın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu bitkinin morfolojik yapısı, topraktaki pH değeri ile yapraklarındaki rengi belirlemesi projenin biyomimikri yaklamışını belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population has caused the resources to become insufficient gradually. In order to adapt to this changing balance, societies tend to produce sustainable natural solutions. Using the solutions obtained by nature's advanced design ability is the basic principle of biomimicry. Nature chooses the most practical way to solve a problem and does not waste anything while doing this. This convertibility in nature is the best guide to seek sustainable solutions to problems. The place of biomimicry in textile design and fabric design applications under thesis title; In the first chapter, the birth and development of the concept of biomimicry and the evolution process with new formations are examined. Observing that the historical process of the concept of biomimicry is given little place in the literature researches, it has been tried to reveal the historical development and the theoretical scope of the concept, which has been handled by conducting a wide literature review, from the Antiquity to the present Industrial 4.0 Industrial Revolution. In the second chapter, the potential role of the concept of biomimicry in biology and design, under the concepts of sustainability and creativity, is examined. Biomimicry designs made in the field of textile design by gathering under a separate heading, biomimicry processes (form, function and process) affecting the design process, the methods and strategies followed, and examples in this field are included. In the third chapter, biomimicry's three levels (form, function, process) are followed while imitating nature and the biological feature of a living creature has inspired the design. Hortensia (Hydrangea macrophylla), which blooms in different pH values and in different color shades, constitutes the starting point of the design. The morphological structure of this plant, the pH value in the soil and the determination of the color in the leaves have determined the biomimicry approach of the project.