Algılanan külfetlilik ve aidiyetsizlik terimlerinin bağlanma stilleri ile ilişkisi
The relationship between attachment and the concepts of perceived burdensomeness and thwarted belongingness
  1. Tez No: 636233
  2. Yazar: ASUDE ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UZAY DURAL ŞENOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Literatürde algılanan yük olma (algılanan külfetlilik) ve engellenmiş aidiyet (aidiyetsizlik) kavramları intihar bağlamında sık çalışılmıştır, ancak intihardan bağımsız olarak haklarında yapılan araştırmaların sınırlı olduğu kavramlardır. Bu çalışmanın amacı, kişilerarası ihtiyaçlar olarak bilinen algılanan yük olma (algılanan külfetlilik) ve engellenmiş aidiyetin (aidiyetsizlik) öncülleri ve sonuçları ile olan ilişkilerini araştırmaktır. Öncül olarak bağlanma stilleri ile algılanan yük olma ve engellenmiş aidiyet arasındaki ilişkide bireycilik/toplulukçuluk kültürel değerlerin düzenleyici etkisi araştırılmaktadır. Araştırmaya yaş ortalaması 22 olan 346 üniversite ve yüksek lisans öğrencisi katılmıştır. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Kişilerarası İhtiyaçlar Ölçeği (KİA), Bireycilik/Toplulukçuluk Ölçeği (INDCOL), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Üniversite Yaşamı Ölçeği (ÜYÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) olmak üzere 6 farklı ölçek doldurmaları istenmiştir. Sonuçlar algılanan yük olma ve engellenmiş aidiyetin güvenli bağlanma, üniversite yaşamına uyum ve toplulukçuluk kültürel değeri ile anlamlı düzeyde negatif ilişkili; güvensiz bağlanma, depresif belirtiler ve bireycilik kültürel değeri ile anlamlı pozitif anlamlı ilişki içerisinde olduğunu göstermiştir. Düzenleyici etki analizi sonuçlarında; güvenli bağlanma ile algılanan yük olma arasındaki ilişkide toplulukçuluğun düzenleyici etkisi olduğu; depresif belirtiler ile algılanan yük olma ve engellenmiş aidiyet arasındaki ilişkide üniversite yaşamına uyumun düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır. İleride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the antecedents and the consequences of interpersonal needs in college life, namely perceived burdensomeness and thwarted belongingness -. This study, first, investigated the role of individualism/collectivism cultural values in explaining the relationship between attachment style and interpersonal needs. Second, this study examined the moderating role of adaptation to college life on the relationship between interpersonal needs and depressive symptoms of college students. The sample consisted of 346 undergraduate and graduate students with the mean age of 22. The participants completed a self-report survey including the following scales: Demographic Form, Interpersonal Needs Questionnaire (INQ), Individualism and Collectivism Scale (INDCOL), Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Beck Depression Inventory (BDI) and University Life Scale (ULS). Results showed that interpersonal needs negatively correlated with secure attachment, adaptation to college life, collectivism value orientation. Interpersonal needs negatively correlated with insecure attachment, depression andindividualism value orientation. According to moderator analysis; (1) individualism and insecure attachment significantly interacted in explaining interpersonal needs. Whereas, collectivism and secure attachment significantly interacted in explaining variance in only perceived burdensomeness (but not thwarted belongingness(-). Besides, adaptation to college has a significant moderator role between the relationship of both interpersonal needs and depression. The results were discussed within the context of relevant literature and recommendations for the future studies were provided.